Lütz Production AB
556917-9632Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 575 tkr
Resultat efter fin. poster
592 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kvarngatan 14, 118 47 Stockholm
Postadress
c/o Stina Lütz, Kvarngatan 14, 118 47 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Produktion av film och annan media samt handel med värdepapper och andra finansiella instrument.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 744 tkr | 115 tkr | – |
| 2019 | 809 tkr | 314 tkr | – |
| 2020 | 978 tkr | 391 tkr | 703 tkr |
| 2021 | 678 tkr | 234 tkr | 824 tkr |
| 2022 | 1 779 tkr | 877 tkr | 829 tkr |
| 2023 | 916 tkr | −56 tkr | 742 tkr |
| 2024 | 286 tkr | −538 tkr | 666 tkr |
| 2025 | 1 575 tkr | 592 tkr | 825 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,7 % – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 37,6 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt 450,7 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 575 | 286 | 916 | 1 779 | 678 | 978 | 809 | 744 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 0 | 14 | 19 | 103 | 140 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 580 | 286 | 930 | 1 798 | 782 | 1 118 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 174 | 60 | 167 | 165 | 109 | 235 | – | – |
| Personalkostnader | 786 | 728 | 758 | 694 | 422 | 491 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 30 | 3 | 13 | 21 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 990 | 791 | 938 | 881 | 531 | 726 | – | – |
| Rörelseresultat | 590 | −505 | −9 | 917 | 251 | 392 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | −5 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −37 | −54 | −41 | −24 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 592 | −538 | −56 | 877 | 234 | 391 | 314 | 115 |
| Bokslutsdispositioner | −144 | 465 | 0 | −230 | −65 | −90 | – | – |
| Resultat före skatt | 448 | −76 | −62 | 647 | 161 | 301 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 90 | 0 | 24 | 143 | 40 | 65 | – | – |
| Årets resultat | 359 | −76 | −86 | 504 | 121 | 236 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 327 | 380 | 421 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 34 | 34 | 361 | 415 | 456 | 34 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 146 | 68 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 324 | 188 | 122 | 157 | 7 | – | – |
| Kassa och bank | 1 112 | 400 | 818 | 1 082 | 648 | 1 190 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 205 | 724 | 1 006 | 1 204 | 805 | 1 197 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 240 | 759 | 1 367 | 1 619 | 1 261 | 1 231 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 416 | 692 | 779 | 274 | 653 | 417 | – | – |
| Fritt eget kapital | 775 | 616 | 692 | 779 | 774 | 653 | – | – |
| Eget kapital | 825 | 666 | 742 | 829 | 824 | 703 | – | – |
| Obeskattade reserver | 144 | 0 | 465 | 465 | 235 | 170 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 127 | 115 | 31 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 271 | 93 | 160 | 325 | 201 | 358 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 240 | 759 | 1 367 | 1 619 | 1 261 | 1 231 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,7 % | 87,8 % | 81,3 % | 74 % | 80,2 % | 68,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 445 % | 780 % | 630 % | 370 % | 400 % | 334 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,5 % | −176,4 % | −0,9 % | 51,6 % | 37 % | 40,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 37,6 % | −188,1 % | −6,1 % | 49,3 % | 34,5 % | 40 % | 38,8 % | 15,5 % |
| Omsättningstillväxt | 450,7 % | −68,8 % | −48,5 % | 162,4 % | −30,7 % | 20,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 % | −11,5 % | −11,6 % | 60,9 % | 14,7 % | 33,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 575 tkr | 286 tkr | 916 tkr | 1 779 tkr | 678 tkr | 978 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 450 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 123 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 359 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 359 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | 86 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | −86 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 825 tkr | 666 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 359 tkr | −76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −144 tkr | 465 tkr |
| Forslag disposition | 775 tkr | 616 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 775 tkr | 616 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −123 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 93 tkr | 178 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 251 tkr | 89 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 34 tkr | 34 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 34 tkr | 34 tkr |
| Periodiseringsfonder | 144 tkr | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −162 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 18 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lütz Production ABHuvudarbetsställe
Kvarngatan 14, 118 47 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556917-9632
Registreringsdatum
4 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.110 – Produktion av film, video och tv-program
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.