Lützow of Sweden Aktiebolag
556877-8749Aktiebolagreg. 2011
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 172 tkr
Resultat efter fin. poster
−48 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
4.3
Lützow of Sweden | Salongsprodukter, saxslipning & knivslipning
Lützow of Sweden har salongsprodukter som är noggrant urvala för både frisör och barberare. Vi erbjuder även saxslipning & knivslipning.
lutzowofsweden.com
Adresser
Besöksadress
Sandtäktsvägen 10, 791 33 Falun
Postadress
Sandtäktsvägen 10, 791 33 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva inköp och försäljning av produkter till frisörbranschen samt slipning av saxar och knivar. Verksamheten ska dessutom bestå av frisörverksamhet samt uthyrning av stolar på frisörsalong.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 138 tkr | 129 tkr | – |
| 2017 | 1 091 tkr | 119 tkr | – |
| 2018 | 1 143 tkr | 40 tkr | 206 tkr |
| 2019 | 1 118 tkr | −18 tkr | 236 tkr |
| 2020 | 944 tkr | 76 tkr | 295 tkr |
| 2021 | 2 911 tkr | 496 tkr | 594 tkr |
| 2022 | 2 722 tkr | 580 tkr | 938 tkr |
| 2023 | 1 892 tkr | 143 tkr | 1 022 tkr |
| 2024 | 1 470 tkr | −294 tkr | 1 025 tkr |
| 2025 | 3 172 tkr | −48 tkr | 977 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,4 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −1,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 115,8 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 172 | 1 470 | 1 892 | 2 722 | 2 911 | 944 | 1 118 | 1 143 | 1 091 | 1 138 |
| Övriga rörelseintäkter | 257 | 132 | 153 | 153 | 12 | 103 | 24 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 429 | 1 602 | 2 045 | 2 875 | 2 923 | 1 047 | 1 142 | 1 143 | – | – |
| Handelsvaror | 1 098 | 508 | 731 | 1 045 | 1 562 | 306 | 338 | 479 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 585 | 502 | 367 | 468 | 295 | 243 | 302 | 211 | – | – |
| Personalkostnader | 1 775 | 866 | 769 | 754 | 548 | 412 | 512 | 404 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 2 | 10 | 16 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 460 | 1 878 | 1 877 | 2 284 | 2 413 | 960 | 1 152 | 1 094 | – | – |
| Rörelseresultat | −31 | −276 | 169 | 591 | 510 | 87 | −10 | 49 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 17 | 19 | 26 | 11 | 14 | 11 | 8 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −19 | −26 | −11 | −14 | −11 | −8 | −9 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −48 | −294 | 143 | 580 | 496 | 76 | −18 | 40 | 119 | 129 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 300 | −35 | −145 | −120 | 0 | 55 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −48 | 6 | 108 | 435 | 376 | 76 | 37 | 40 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 24 | 90 | 78 | 16 | 8 | 9 | – | – |
| Årets resultat | −48 | 2 | 84 | 345 | 298 | 60 | 29 | 31 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 35 | 37 | 39 | 58 | 75 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 35 | 37 | 39 | 58 | 75 | – | – | – | – | – |
| Varulager | 1 527 | 1 559 | 1 588 | 1 685 | 726 | 720 | 652 | 658 | – | – |
| Kundfordringar | 35 | 223 | 14 | 38 | 164 | 110 | 79 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 104 | 244 | 63 | 77 | 175 | 117 | 84 | 117 | – | – |
| Kassa och bank | 65 | 3 | 302 | 18 | 532 | 82 | 197 | 41 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 696 | 1 806 | 1 953 | 1 780 | 1 433 | 919 | 932 | 816 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 731 | 1 843 | 1 993 | 1 838 | 1 508 | 919 | 932 | 816 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 975 | 972 | 888 | 544 | 245 | 186 | 156 | 125 | – | – |
| Fritt eget kapital | 927 | 975 | 972 | 888 | 544 | 245 | 186 | 156 | – | – |
| Eget kapital | 977 | 1 025 | 1 022 | 938 | 594 | 295 | 236 | 206 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 300 | 265 | 120 | – | 0 | 55 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 282 | 0 | 71 | 181 | 292 | 316 | 145 | – | – |
| Leverantörsskulder | 19 | 17 | 6 | 6 | 0 | 17 | 11 | 22 | – | – |
| Skatteskulder | 1 | 16 | 62 | 115 | 88 | 18 | 0 | 17 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 755 | 537 | 670 | 564 | 613 | 332 | 381 | 409 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 731 | 1 843 | 1 993 | 1 838 | 1 508 | 919 | 932 | 816 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4.3 | 2.9 | 1.5 | 1.6 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,4 % | 55,6 % | 63,2 % | 62,5 % | 45,7 % | 32,2 % | 25,3 % | 30,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 22 % | 46 % | 54 % | 17 % | 115 % | 60 % | 74 % | 38 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1 % | −18,8 % | 8,9 % | 21,7 % | 17,5 % | 9,2 % | −0,9 % | 4,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,5 % | −20 % | 7,6 % | 21,3 % | 17 % | 8,1 % | −1,6 % | 3,5 % | 10,9 % | 11,3 % |
| Omsättningstillväxt | 115,8 % | −22,3 % | −30,5 % | −6,5 % | 208,4 % | −15,6 % | −2,2 % | 4,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4,9 % | 0,2 % | 8,2 % | 36,8 % | 50,2 % | 20,3 % | 12,4 % | 15 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 738 tkr | 507 tkr | 1 261 tkr | 1 701 tkr | 2 911 tkr | 944 tkr | 1 118 tkr | 1 143 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −48 tkr | 2 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 282 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −48 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −84 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 84 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 977 tkr | 1 025 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −48 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 300 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 35 tkr | 37 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 40 tkr | 40 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 4 tkr | 2 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Forskott fran kunder | 6 tkr | – |
| Forslag disposition | 927 tkr | 975 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 927 tkr | 975 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 527 tkr | 1 559 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 41 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 473 tkr | 382 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 256 tkr | 122 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lützow of Sweden AktiebolagHuvudarbetsställe
Sandtäktsvägen 10, 791 33 Falun
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556877-8749
Registreringsdatum
21 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.