Luxury Treatments T & L AB
556995-2632Aktiebolagreg. 2014
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 314 tkr
Resultat efter fin. poster
967 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jöns Filsgatan 2, 211 33 Malmö
Postadress
Jöns Filsgatan 2, 211 33 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet består av skönhetsbehandlingar inom hudvård och kroppsvård samt försäljning av produkter/material till detta. Tandläkarklinik för förebygga, utreda och behandla sjukdomar och skador i munhålan och även estetisk tandvård. Samt därmed förelig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 13 443 tkr | −190 tkr | – |
| 2023 | 14 863 tkr | 872 tkr | – |
| 2024 | 14 849 tkr | 978 tkr | 1 091 tkr |
| 2025 | 11 314 tkr | 967 tkr | 1 656 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 65,2 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 8,6 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −23,8 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 314 | 14 849 | 14 863 | 13 443 |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | 193 | – | – |
| Rörelseintäkter | 11 383 | 15 042 | – | – |
| Handelsvaror | 5 785 | 7 935 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 113 | 1 987 | – | – |
| Personalkostnader | 2 457 | 4 113 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 24 | 19 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 32 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 412 | 14 055 | – | – |
| Rörelseresultat | 971 | 987 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 967 | 978 | 872 | −190 |
| Bokslutsdispositioner | −248 | −149 | – | – |
| Resultat före skatt | 719 | 828 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 153 | 173 | – | – |
| Årets resultat | 566 | 656 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 114 | 38 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 | 7 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 121 | 45 | – | – |
| Varulager | 296 | 494 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 224 | 175 | – | – |
| Kassa och bank | 2 799 | 2 454 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 319 | 3 123 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 440 | 3 168 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 041 | 385 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 606 | 1 041 | – | – |
| Eget kapital | 1 656 | 1 091 | – | – |
| Obeskattade reserver | 738 | 489 | – | – |
| Leverantörsskulder | 250 | 174 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 046 | 1 588 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 440 | 3 168 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 65,2 % | 46,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 289 % | 166 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 6,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,6 % | 6,6 % | 5,9 % | −1,4 % |
| Omsättningstillväxt | −23,8 % | −0,1 % | 10,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 % | 60,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 263 tkr | 1 856 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 7 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 7 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 566 tkr | 656 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 566 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −656 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 656 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 656 tkr | 1 091 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 566 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −248 tkr | −149 tkr |
| Forslag disposition | 1 606 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 606 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 171 tkr | 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 114 tkr | 38 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 722 tkr | 622 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 607 tkr | 583 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 100 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 24 tkr | 19 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 296 tkr | 494 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 453 tkr | 699 tkr |
| Periodiseringsfonder | 738 tkr | 489 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 343 tkr | 716 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Luxury Treatments T & L ABHuvudarbetsställe
Jöns Filsgatan 2, 211 33 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556995-2632
Registreringsdatum
11 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.