Lysande Affär AB
559169-0903Aktiebolagreg. 2018
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 951 tkr
Resultat efter fin. poster
−30 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 37, 411 14 Göteborg
Postadress
Drottninggatan 37, 411 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva elaffär och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 123 tkr | 12 tkr | 59 tkr |
| 2019 | 2 931 tkr | 81 tkr | 107 tkr |
| 2020 | 3 084 tkr | 18 tkr | 121 tkr |
| 2021 | 3 095 tkr | 15 tkr | 133 tkr |
| 2022 | 3 122 tkr | 15 tkr | 146 tkr |
| 2023 | 3 087 tkr | 10 tkr | 153 tkr |
| 2024 | 3 115 tkr | 7 tkr | 159 tkr |
| 2025 | 1 951 tkr | −30 tkr | 129 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −1,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −37,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 951 | 3 115 | 3 087 | 3 122 | 3 095 | 3 084 | 2 931 | 1 123 |
| Rörelseintäkter | 1 951 | 3 115 | 3 087 | 3 122 | 3 095 | 3 084 | 2 931 | 1 123 |
| Handelsvaror | 1 370 | 2 468 | 2 376 | 2 399 | 2 386 | 2 354 | 2 158 | 826 |
| Övriga externa kostnader | 611 | 638 | 700 | 709 | 692 | 711 | 691 | 285 |
| Rörelsekostnader | 1 981 | 3 106 | 3 076 | 3 108 | 3 079 | 3 066 | 2 849 | 1 111 |
| Rörelseresultat | −30 | 9 | 11 | 15 | 16 | 19 | 82 | 12 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 1 | −1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −1 | 1 | −1 | −1 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −30 | 7 | 10 | 15 | 15 | 18 | 81 | 12 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | −20 | 0 |
| Resultat före skatt | −30 | 7 | 10 | 15 | 15 | 18 | 61 | 12 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 13 | 3 |
| Årets resultat | −30 | 6 | 8 | 12 | 12 | 14 | 48 | 9 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 292 | 617 | 222 | 392 | 425 | 190 | 86 | 0 |
| Kundfordringar | 10 | 4 | 5 | 9 | 23 | 158 | 185 | 210 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 4 | 8 | 12 | 26 | 166 | 185 | 210 |
| Kassa och bank | 5 | 5 | 4 | 2 | 12 | 26 | 28 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 308 | 627 | 234 | 406 | 464 | 382 | 299 | 210 |
| Summa tillgångar | 308 | 627 | 234 | 406 | 464 | 382 | 299 | 210 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 109 | 103 | 96 | 83 | 71 | 57 | 9 | 0 |
| Fritt eget kapital | 79 | 109 | 103 | 96 | 83 | 71 | 57 | 9 |
| Eget kapital | 129 | 159 | 153 | 146 | 133 | 121 | 107 | 59 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 0 |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Leverantörsskulder | 128 | 416 | 3 | 161 | 233 | 162 | 82 | 73 |
| Skatteskulder | 0 | 2 | 2 | 4 | 3 | 4 | 15 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 128 | 418 | 31 | 190 | 261 | 191 | 122 | 101 |
| Summa eget kapital och skulder | 308 | 627 | 234 | 406 | 464 | 382 | 299 | 210 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42 % | 25,4 % | 65,6 % | 39,8 % | 32,2 % | 35,9 % | 41,2 % | 28,2 % |
| Kassalikviditet | 12 % | 2 % | 41 % | 7 % | 15 % | 101 % | 175 % | 208 % |
| Rörelsemarginal | −1,6 % | 0,3 % | 0,4 % | 0,5 % | 0,5 % | 0,6 % | 2,8 % | 1,1 % |
| Vinstmarginal | −1,6 % | 0,2 % | 0,3 % | 0,5 % | 0,5 % | 0,6 % | 2,8 % | 1,1 % |
| Omsättningstillväxt | −37,4 % | 0,9 % | −1,1 % | 0,9 % | 0,4 % | 5,2 % | 161 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −23,4 % | 3,7 % | 5,1 % | 8,4 % | 9 % | 11,5 % | 44,7 % | 15,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −30 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −30 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 129 tkr | 159 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −30 tkr | 6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 79 tkr | 109 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 79 tkr | 109 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 292 tkr | 617 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 50 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lysande Affär ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 37, 411 14 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559169-0903
Registreringsdatum
24 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.541 – Detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater, utom via internet eller postorder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.