Lyxbilarstockholm AB
559233-7678Aktiebolagreg. 2019
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
726 tkr
Resultat efter fin. poster
−31 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bråvallagränd 3, 175 61 Järfälla
Postadress
c/o Pejman Tehrani / Sara Zeaiter, Bråvallagränd 3, 175 61 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva Taxiverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 179 tkr | −90 tkr | 47 tkr |
| 2021 | 491 tkr | −106 tkr | 47 tkr |
| 2022 | 543 tkr | −73 tkr | 45 tkr |
| 2023 | 774 tkr | −148 tkr | 45 tkr |
| 2024 | 38 tkr | −145 tkr | 43 tkr |
| 2025 | 726 tkr | −31 tkr | 39 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,5 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −4,3 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 1 800,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 726 | 38 | 774 | 543 | 491 | 179 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 35 | – | – | 11 | 11 | – |
| Rörelseintäkter | 726 | 73 | 774 | 543 | 502 | 190 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 171 | 22 | 368 | 246 | 200 | 84 | – |
| Övriga externa kostnader | 206 | 13 | 115 | 79 | 74 | 86 | – |
| Personalkostnader | 305 | 177 | 360 | 209 | 250 | 38 | – |
| Av- och nedskrivningar | 62 | 7 | 78 | 78 | 78 | 65 | – |
| Rörelsekostnader | 744 | 219 | 921 | 612 | 602 | 273 | – |
| Rörelseresultat | −17 | −145 | −148 | −69 | −100 | −82 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 0 | 1 | 4 | 6 | 8 | – |
| Finansiella poster | −14 | 0 | −1 | −4 | −6 | −8 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −31 | −145 | −148 | −73 | −106 | −90 | – |
| Bokslutsdispositioner | 28 | 144 | 148 | 70 | 106 | 87 | – |
| Resultat före skatt | −4 | −2 | −0 | −3 | −0 | −3 | – |
| Årets resultat | −4 | −2 | −0 | −3 | −0 | −3 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 310 | 0 | 91 | 170 | 248 | 327 | – |
| Anläggningstillgångar | 310 | 0 | 91 | 170 | 248 | 327 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 7 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 42 | 0 | 12 | 8 | 11 | – |
| Kassa och bank | 30 | 2 | 108 | 80 | 49 | 24 | – |
| Omsättningstillgångar | 63 | 44 | 108 | 93 | 57 | 34 | – |
| Summa tillgångar | 373 | 44 | 199 | 263 | 305 | 361 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | −7 | −5 | −5 | −3 | −3 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −11 | −7 | −5 | −5 | −3 | −3 | – |
| Eget kapital | 39 | 43 | 45 | 45 | 47 | 47 | – |
| Långfristiga skulder | 293 | 0 | 0 | 43 | 196 | 289 | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 1 | 10 | 13 | 6 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 40 | 1 | 155 | 175 | 62 | 25 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 373 | 44 | 199 | 263 | 305 | 361 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | – | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,5 % | 97,6 % | 22,4 % | 17 % | 15,5 % | 13,1 % | – |
| Kassalikviditet | 156 % | 4 115 % | 70 % | 53 % | 92 % | 139 % | – |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | −380,6 % | −19,1 % | −12,7 % | −20,4 % | −45,9 % | – |
| Vinstmarginal | −4,3 % | −380,2 % | −19,2 % | −13,4 % | −21,7 % | −50,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1 800,4 % | −95,1 % | 42,4 % | 10,7 % | 173,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,2 % | −3,9 % | 0 % | −5,8 % | 0 % | −5,9 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 774 tkr | – | 491 tkr | 179 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −4 tkr | −2 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 28 tkr | 144 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 1 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −1 |
| Forandring eget kapital totalt | 39 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −4 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 28 tkr | 42 tkr |
| Forslag disposition | −11 tkr | −7 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −11 tkr | −7 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 310 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 310 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 372 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 62 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 392 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 372 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 7 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 294 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 385 | 462 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 250 tkr | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 43 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 23 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Lyxbilarstockholm ABHuvudarbetsställe
Bråvallagränd 3, 175 61 Järfälla
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559233-7678
Registreringsdatum
23 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.