swereg

M.A.J Invest AB

556747-2294Aktiebolagreg. 2007

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Upplands Väsby, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

3 848 tkr

+87 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

14 843 tkr

+79 % mot föregående år

Soliditet

77 %

+7,2 p.e. mot föregående år

Anställda

2

−33 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Sandavägen 43, 194 63 Upplands Väsby

Postadress

Sandavägen 43, 194 63 Upplands Väsby

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är sjukvård, medicinsk konsultation, värdepappershandel, handel och förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20204 183 tkr7 784 tkr–
20213 099 tkr9 513 tkr–
20221 842 tkr−8 737 tkr–
20232 106 tkr7 314 tkr37 996 tkr
20242 062 tkr8 277 tkr44 476 tkr
20253 848 tkr14 843 tkr53 008 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 76,9 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 385,7 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 86,6 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022*2021*2020*
Nettoomsättning3 8482 0622 1061 8423 0994 183
Övriga rörelseintäkter6 2141 4071 165–––
Rörelseintäkter10 0623 4693 271–––
Övriga externa kostnader3 6994 3234 138–––
Personalkostnader8861 1121 346–––
Av- och nedskrivningar1 2291 388858–––
Övriga rörelsekostnader3901–––
Rörelsekostnader5 8526 8236 344–––
Rörelseresultat4 210−3 354−3 072–––
Resultat från andelar i koncernföretag11 27412 66111 697–––
Ränteintäkter och liknande826528–––
Räntekostnader och liknande7181 8211 039–––
Finansiella poster10 63411 63110 387–––
Resultat efter finansiella poster14 8438 2777 314−8 7379 5137 784
Bokslutsdispositioner−1 500100−1 100–––
Resultat före skatt13 3438 3776 214–––
Skatt på årets resultat2 8901 8971 217–––
Årets resultat10 4546 4804 998–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022*2021*2020*
Immateriella anläggningstillgångar000–––
Materiella anläggningstillgångar66 12875 39786 463–––
Finansiella anläggningstillgångar8 0151 7041 244–––
Anläggningstillgångar74 14477 10187 706–––
Kortfristiga fordringar832531 046–––
Kortfristiga placeringar467481467–––
Kassa och bank11 0892 818961–––
Omsättningstillgångar11 6393 5532 474–––
Summa tillgångar85 78380 65490 181–––
Aktiekapital100100100–––
Bundet eget kapital100100100–––
Balanserat resultat42 45437 89632 898–––
Fritt eget kapital52 90844 37637 896–––
Eget kapital53 00844 47637 996–––
Obeskattade reserver16 30014 80014 900–––
Långfristiga skulder12 90013 37829 430–––
Leverantörsskulder10025441–––
Skatteskulder1 588843482–––
Kortfristiga skulder3 5758 0007 855–––
Summa eget kapital och skulder85 78380 65490 181–––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022*2021*2020*
Medelantal anställda233–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet76,9 %69,7 %55,3 %–––
Kassalikviditet326 %44 %32 %–––
Rörelsemarginal109,4 %−162,7 %−145,9 %–––
Vinstmarginal385,7 %401,4 %347,3 %−474,3 %307 %186,1 %
Omsättningstillväxt86,6 %−2,1 %14,3 %−40,6 %––
Avkastning på eget kapital19,7 %14,6 %13,2 %–––
Omsättning per anställd1 924 tkr687 tkr702 tkr–––
Övriga poster i årsredovisningen (55)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag311 tkr576 tkr
Andelar koncernforetag00
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden13 275 tkr13 275 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar–619 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop–281 tkr
Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar–236 tkr
Andelar koncernforetag nedskrivningar13 275 tkr13 275 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav7 704 tkr1 127 tkr
Arets resultat eget kapital10 454 tkr6 480 tkr
Byggnader mark65 675 tkr74 298 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden68 578 tkr77 142 tkr
Byggnader mark avskrivningar2 902 tkr2 844 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar10 791 tkr12 552 tkr
Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop2 227 tkr427 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar1 105 tkr1 277 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar1 046 tkr1 237 tkr
Eventual forpliktelser–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat10 454 tkr6 480 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−6 480 tkr−4 998 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning6 480 tkr4 998 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat minskning aktiekapital−922 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning1 000 tkr–
Forandring eget kapital totalt53 008 tkr44 476 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat10 454 tkr6 480 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt minskning aktiekapital−922 tkr–
Forandring eget kapital totalt utdelning1 000 tkr–
Forandring periodiseringsfond−1 500 tkr100 tkr
Forslag disposition52 908 tkr44 376 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning52 908 tkr44 376 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter82 tkr253 tkr
Inventarier verktyg installationer453 tkr1 099 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden1 351 tkr1 941 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar898 tkr842 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar591 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–1 211 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar124 tkr112 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar68 tkr–
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter00
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden305 tkr305 tkr
Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar305 tkr305 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar5 tkr−721 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga1 tkr21
Ovriga kortfristiga placeringar467 tkr481 tkr
Ovriga kortfristiga skulder1 048 tkr4 978 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut600 tkr1 433 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut12 900 tkr13 378 tkr
Periodiseringsfonder16 300 tkr14 800 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar05 tkr
Skulder koncernforetag kortfristiga–0
Stallda sakerheter14 250 tkr14 250 tkr
Stallda sakerheter fastighetsinteckningar14 250 tkr14 250 tkr
Tillgangar avsattningar skulder per typ12 900 tkr13 378 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter238 tkr491 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • M.A.J Invest ABHuvudarbetsställe

    Sandavägen 43, 194 63 Upplands Väsby

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556747-2294

Registreringsdatum

20 december 2007

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Upplands Väsby, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
  • SNI 64.993 – Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
  • SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler