M-Bygg & Invest AB
559342-1323Aktiebolagreg. 2021
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 719 tkr
Resultat efter fin. poster
1 266 tkr
Soliditet
54 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Benvägen 55, 723 52 Västerås
Postadress
Benvägen 55, 723 52 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Renovering av byggnader och projektledning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 317 tkr | 707 tkr | 451 tkr |
| 2023 | 4 563 tkr | −95 tkr | 509 tkr |
| 2024 | 1 253 tkr | −26 tkr | 483 tkr |
| 2025 | 7 719 tkr | 1 266 tkr | 1 232 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 53,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 16,4 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 765,7 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 719 | 1 253 | 4 563 | 2 317 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 719 | 1 253 | 4 563 | 2 317 |
| Råvaror och förnödenheter | 4 140 | 1 034 | 3 766 | 1 413 |
| Övriga externa kostnader | 2 027 | 241 | 736 | 195 |
| Personalkostnader | 206 | 0 | 154 | – |
| Av- och nedskrivningar | 80 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | 6 452 | 1 276 | 4 656 | 1 610 |
| Rörelseresultat | 1 267 | −23 | −93 | 707 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 4 | 2 | 0 |
| Finansiella poster | −2 | −4 | −2 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 266 | −26 | −95 | 707 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 170 | −170 |
| Resultat före skatt | 1 266 | −26 | 75 | 537 |
| Skatt på årets resultat | 198 | 0 | 18 | 111 |
| Årets resultat | 1 067 | −26 | 58 | 426 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 716 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 260 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 976 | – | – | – |
| Kundfordringar | 632 | 356 | 738 | 1 533 |
| Kortfristiga fordringar | 913 | 840 | 1 182 | 1 536 |
| Kassa och bank | 407 | 406 | 37 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 1 321 | 1 247 | 1 219 | 1 661 |
| Summa tillgångar | 2 296 | 1 247 | 1 219 | 1 661 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 140 | 484 | 426 | – |
| Fritt eget kapital | 1 207 | 458 | 484 | 426 |
| Eget kapital | 1 232 | 483 | 509 | 451 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 170 |
| Långfristiga skulder | 393 | 395 | 377 | – |
| Leverantörsskulder | 436 | 201 | 228 | 636 |
| Skatteskulder | 235 | 18 | 94 | 92 |
| Kortfristiga skulder | 671 | 369 | 332 | 1 039 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 296 | 1 247 | 1 219 | 1 661 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 53,7 % | 38,7 % | 41,8 % | 35,3 % |
| Kassalikviditet | 197 % | 338 % | 367 % | 160 % |
| Rörelsemarginal | 16,4 % | −1,8 % | −2 % | 30,5 % |
| Vinstmarginal | 16,4 % | −2,1 % | −2,1 % | 30,5 % |
| Omsättningstillväxt | 765,7 % | −72,5 % | 96,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 86,6 % | −5,5 % | 11,4 % | 94,5 % |
| Omsättning per anställd | 1 930 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 260 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 260 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 067 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 067 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 344 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −344 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 232 tkr | 483 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 067 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 1 207 tkr | 458 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 207 tkr | 458 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 110 tkr | 428 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 716 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 795 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 80 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 795 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 80 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 395 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 172 tkr | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 140 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 393 tkr | 395 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 21 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
M-Bygg & Invest ABHuvudarbetsställe
Benvägen 55, 723 52 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559342-1323
Registreringsdatum
21 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.