M Dunder Invest AB
556867-6620Aktiebolagreg. 2011
Umeå, Västerbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
348 tkr
Resultat efter fin. poster
273 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stöcke 23, 905 81 Umeå
Postadress
Stöcke 23, 905 81 Umeå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, projektledning och affärsutveckling inom teknik, energi och fastigheter. Verksamheten ska även omfatta investeringar, förvaltning samt handel med fast och lös egendom, värdepapper och andelar i andra företag. Bolaget får tillhandahålla tjänster och handel inom dessa områden samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 7 tkr | −17 tkr | – |
| 2019 | 4 tkr | −7 tkr | 94 tkr |
| 2020 | −0 tkr | −4 tkr | 90 tkr |
| 2021 | 109 tkr | −15 tkr | 76 tkr |
| 2022 | 298 tkr | 1 tkr | 77 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 tkr | 75 tkr |
| 2024 | 10 tkr | 26 tkr | 98 tkr |
| 2025 | 348 tkr | 273 tkr | 260 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 78,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 3 272,8 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 348 | 10 | 0 | 298 | 109 | −0 | 4 | 7 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 352 | 10 | 0 | 298 | 109 | −0 | 4 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 295 | 126 | – | – | – |
| Handelsvaror | 32 | – | 0 | −13 | −20 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 87 | 9 | 2 | 31 | 16 | 7 | 11 | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | −3 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 1 | 1 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 120 | 9 | 2 | 314 | 124 | 4 | 11 | – |
| Rörelseresultat | 232 | 1 | −2 | −16 | −15 | −4 | −7 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 41 | 0 | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 41 | 25 | 0 | 17 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 273 | 26 | −2 | 1 | −15 | −4 | −7 | −17 |
| Bokslutsdispositioner | −69 | −2 | – | – | – | 0 | 63 | – |
| Resultat före skatt | 204 | 24 | −2 | 1 | −15 | −4 | 56 | – |
| Skatt på årets resultat | 42 | 1 | – | – | – | 0 | 13 | – |
| Årets resultat | 162 | 23 | −2 | 1 | −15 | −4 | 42 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | – | – | – | 0 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 133 | 8 | 8 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 173 | 8 | 8 | – | 0 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 32 | 32 | 32 | 20 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 11 | – | – | – | 0 | 2 | – |
| Kortfristiga fordringar | 49 | 38 | 1 | 0 | 1 | 16 | 10 | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 17 | 17 | 17 | 56 | 61 | 61 | – |
| Kassa och bank | 141 | 13 | 20 | 41 | 10 | 21 | 36 | – |
| Omsättningstillgångar | 190 | 101 | 71 | 90 | 87 | 98 | 107 | – |
| Summa tillgångar | 363 | 109 | 79 | 90 | 87 | 98 | 107 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 48 | 25 | 27 | 26 | 40 | 44 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | 210 | 48 | 25 | 27 | 26 | 40 | 44 | – |
| Eget kapital | 260 | 98 | 75 | 77 | 76 | 90 | 94 | – |
| Obeskattade reserver | 71 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | – | 0 | 4 | – | – | – |
| Skatteskulder | 25 | 1 | – | – | 0 | 8 | 13 | – |
| Kortfristiga skulder | 33 | 9 | 4 | 13 | 11 | 8 | 13 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 363 | 109 | 79 | 90 | 87 | 98 | 107 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 0 | 0 | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87 % | 91,4 % | 95,1 % | 85,1 % | 86,9 % | 91,6 % | 87,7 % | – |
| Kassalikviditet | 582 % | 765 % | 1 006 % | 431 % | 589 % | 1 192 % | 811 % | – |
| Rörelsemarginal | 66,7 % | 9,6 % | – | −5,4 % | −13,4 % | 368 900 % | −183 % | – |
| Vinstmarginal | 78,5 % | 252,2 % | – | 0,4 % | −13,4 % | 368 900 % | −183 % | −234 % |
| Omsättningstillväxt | 3 272,8 % | – | −100 % | 173,2 % | −10 889 900 % | −100 % | −44,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 62,3 % | 23,1 % | −2,2 % | 1,6 % | −19,2 % | −4,1 % | 45,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 8 tkr | 8 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 8 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 162 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 162 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | −2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −69 tkr | −2 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 100 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 100 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 210 tkr | 48 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 60 tkr | 48 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 49 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 17 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 tkr | 2 tkr |
| Periodiseringsfonder | 71 tkr | 2 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
M Dunder Invest ABHuvudarbetsställe
Stöcke 23, 905 81 Umeå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556867-6620
Registreringsdatum
12 oktober 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Umeå, Västerbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.