M.K.A. Agency AB
559178-1199Aktiebolagreg. 2018
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 417 tkr
Resultat efter fin. poster
14 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grå-Fias Väg 9, 441 60 Alingsås
Postadress
Grå-Fias Väg 9, 441 60 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva agentur, köp och försäljning inom textilbranschen i huvudsak av kläder, skor och accessoarer, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 452 tkr | 257 tkr | 246 tkr |
| 2020 | 970 tkr | 6 tkr | 49 tkr |
| 2021 | 995 tkr | 28 tkr | 68 tkr |
| 2022 | 1 344 tkr | 434 tkr | 93 tkr |
| 2023 | 1 268 tkr | 30 tkr | 113 tkr |
| 2024 | 1 836 tkr | 33 tkr | 132 tkr |
| 2025 | 2 417 tkr | 14 tkr | 133 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 13,2 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 0,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 31,6 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 417 | 1 836 | 1 268 | 1 344 | 995 | 970 | 452 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 8 | 17 | 1 | 1 |
| Rörelseintäkter | 2 417 | 1 836 | 1 268 | 1 352 | 1 012 | 970 | 453 |
| Handelsvaror | 342 | 104 | 4 | 1 | – | 0 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 410 | 382 | 262 | 284 | 124 | 185 | 185 |
| Personalkostnader | 1 647 | 1 316 | 961 | 1 025 | 855 | 777 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 2 | 9 | 0 | 1 | 3 | 1 |
| Rörelsekostnader | 2 400 | 1 803 | 1 237 | 1 310 | 981 | 965 | 195 |
| Rörelseresultat | 17 | 33 | 31 | 42 | 31 | 6 | 258 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | −0 |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −0 | −1 | −2 | −3 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 14 | 33 | 30 | 434 | 28 | 6 | 257 |
| Resultat före skatt | 14 | 33 | 30 | 40 | 28 | 6 | 257 |
| Skatt på årets resultat | 13 | 13 | 10 | 15 | 9 | 7 | 61 |
| Årets resultat | 1 | 19 | 20 | 25 | 19 | −1 | 196 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 127 | 207 | 143 | 32 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 25 | 54 | – | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 540 | 589 | 581 | 913 | 704 | 318 | 195 |
| Kassa och bank | 340 | 399 | 203 | 44 | 98 | 403 | 183 |
| Omsättningstillgångar | 1 007 | 1 196 | 926 | 989 | 802 | 722 | 378 |
| Summa tillgångar | 1 007 | 1 196 | 926 | 989 | 802 | 722 | 378 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 82 | 63 | 43 | 18 | −1 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 83 | 82 | 63 | 43 | 18 | −1 | 196 |
| Eget kapital | 133 | 132 | 113 | 93 | 68 | 49 | 246 |
| Leverantörsskulder | 125 | 57 | 19 | 23 | 0 | 1 | 56 |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | 17 | 16 | 67 | 61 |
| Kortfristiga skulder | 874 | 1 064 | 814 | 896 | 734 | 673 | 132 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 007 | 1 196 | 926 | 989 | 802 | 722 | 378 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 13,2 % | 11,1 % | 12,2 % | 9,4 % | 8,5 % | 6,8 % | 65,2 % |
| Kassalikviditet | 101 % | 93 % | 96 % | 107 % | 109 % | 107 % | 287 % |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 1,8 % | 2,5 % | 3,1 % | 3,1 % | 0,6 % | 57 % |
| Vinstmarginal | 0,6 % | 1,8 % | 2,4 % | 32,3 % | 2,8 % | 0,6 % | 56,9 % |
| Omsättningstillväxt | 31,6 % | 44,8 % | −5,7 % | 35,1 % | 2,6 % | 114,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 14,7 % | 17,6 % | 27 % | 27,6 % | −2,2 % | 79,7 % |
| Omsättning per anställd | 1 209 tkr | 918 tkr | 634 tkr | 672 tkr | 498 tkr | 485 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 914 | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 914 | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 133 tkr | 132 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 914 | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 80 tkr | 80 tkr |
| Forslag disposition | 83 tkr | 82 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 82 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 458 tkr | 462 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 127 tkr | 207 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 713 tkr | 983 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 36 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
M.K.A. Agency ABHuvudarbetsställe
Grå-Fias Väg 9, 441 60 Alingsås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559178-1199
Registreringsdatum
2 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.160 – Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.