swereg

M.K Kristiansson bygg AB

559356-6986Aktiebolagreg. 2021

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Skoghall, Värmlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 110 tkr

+54 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

274 tkr

+2 150 % mot föregående år

Soliditet

46 %

−19,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Skoghemsvägen 16, 663 32 Skoghall

Postadress

Skoghemsvägen 16, 663 32 Skoghall

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall utföra byggjobb som nyproduktion, tillbyggnader, altaner och badrum.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 378 tkr410 tkr252 tkr
20231 102 tkr4 tkr200 tkr
20241 366 tkr12 tkr190 tkr
20252 110 tkr274 tkr321 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 45,6 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 13 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 54,5 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning2 1101 3661 1021 378
Övriga rörelseintäkter1010
Rörelseintäkter2 1111 3661 1041 378
Råvaror och förnödenheter–654379415
Handelsvaror1 056–––
Övriga externa kostnader205297117212
Personalkostnader520348554316
Av- och nedskrivningar55544926
Rörelsekostnader1 8351 3531 100969
Rörelseresultat276134410
Ränteintäkter och liknande1100
Räntekostnader och liknande2100
Finansiella poster−2−0−0−0
Resultat efter finansiella poster274124410
Bokslutsdispositioner25−710−124
Resultat före skatt300514286
Skatt på årets resultat692359
Årets resultat230311227

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar7791108157
Finansiella anläggningstillgångar9535––
Anläggningstillgångar172126108157
Kundfordringar4333516866
Kortfristiga fordringar46236177113
Kassa och bank234279175272
Omsättningstillgångar696315352385
Summa tillgångar869441460542
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat65162−620
Fritt eget kapital296165175227
Eget kapital321190200252
Obeskattade reserver95121114124
Leverantörsskulder313606947
Skatteskulder21−48−2112
Kortfristiga skulder453130146166
Summa eget kapital och skulder869441460542

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1111
Föreslagen utdelning (tkr)1001000–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet45,6 %64,9 %63,1 %64,6 %
Kassalikviditet154 %243 %240 %232 %
Rörelsemarginal13,1 %0,9 %0,4 %29,7 %
Vinstmarginal13 %0,9 %0,3 %29,7 %
Omsättningstillväxt54,5 %23,9 %−20,1 %–
Avkastning på eget kapital71,8 %1,7 %5,3 %90,1 %
Omsättning per anställd2 110 tkr1 366 tkr1 102 tkr1 378 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (33)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar025 tkr
Andra langfristiga fordringar95 tkr35 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden95 tkr35 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar60 tkr35 tkr
Arets resultat eget kapital230 tkr3 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat230 tkr3 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−3 tkr−11 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning–0
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning3 tkr11 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr13 tkr
Forandring eget kapital totalt321 tkr190 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat230 tkr3 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning100 tkr13 tkr
Forandring overavskrivningar25 tkr−7 tkr
Forslag disposition296 tkr165 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning196 tkr65 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer39 tkr91 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden220 tkr220 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar181 tkr129 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–37 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar52 tkr54 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar39 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden42 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar3 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop42 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar3 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga25 tkr658
Ovriga kortfristiga skulder46 tkr46 tkr
Periodiseringsfonder95 tkr95 tkr
Upparbetad ej fakturerad intakt4 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter73 tkr72 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • M.K Kristiansson bygg ABHuvudarbetsställe

    Skoghemsvägen 16, 663 32 Skoghall

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559356-6986

Registreringsdatum

23 december 2021

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Hammarö, Värmlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler