M.Karlsson Bygg i Tyringe AB
556909-5630Aktiebolagreg. 2012
Hässleholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
58 632 tkr
Resultat efter fin. poster
1 187 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
26
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krossgatan 23, 281 45 Hässleholm
Postadress
Krossgatan 23, 281 45 Hässleholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsentreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 45 900 tkr | 2 026 tkr | – |
| 2019 | 42 796 tkr | 228 tkr | – |
| 2020 | 42 304 tkr | −1 142 tkr | 1 131 tkr |
| 2021 | 52 882 tkr | 1 217 tkr | 2 094 tkr |
| 2022 | 58 632 tkr | 1 187 tkr | 2 789 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 10 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 632 | 52 882 | 42 304 | 42 796 | 45 900 |
| Förändring av lager | – | 404 | 2 181 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 100 | 81 | 154 | – | – |
| Rörelseintäkter | 58 732 | 53 367 | 44 639 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 38 432 | 32 226 | 29 350 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 448 | 3 374 | 2 905 | – | – |
| Personalkostnader | 15 220 | 16 176 | 13 198 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 383 | 371 | 317 | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 483 | 52 147 | 45 770 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 249 | 1 220 | −1 131 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 0 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 67 | 4 | 17 | – | – |
| Finansiella poster | −62 | −4 | −11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 187 | 1 217 | −1 142 | 228 | 2 026 |
| Bokslutsdispositioner | −299 | −157 | 491 | – | – |
| Resultat före skatt | 888 | 1 060 | −651 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 193 | 97 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 695 | 963 | −651 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 146 | 1 774 | 1 592 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 6 146 | 1 774 | 1 592 | – | – |
| Kundfordringar | 7 708 | 5 338 | 6 139 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 062 | 7 178 | 6 843 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 242 | 342 | 142 | – | – |
| Kassa och bank | 813 | 1 669 | 240 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 118 | 9 190 | 7 225 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 264 | 10 964 | 8 817 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 044 | 1 081 | 1 732 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 739 | 2 044 | 1 081 | – | – |
| Eget kapital | 2 789 | 2 094 | 1 131 | – | – |
| Obeskattade reserver | 512 | 212 | 56 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 308 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 920 | 4 177 | 3 794 | – | – |
| Skatteskulder | 328 | 153 | 34 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 10 655 | 8 657 | 7 631 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 264 | 10 964 | 8 817 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 26 | 28 | 23 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,5 % | 20,6 % | 13,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 104 % | 106 % | 95 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,1 % | 2,3 % | −2,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2 % | 2,3 % | −2,7 % | 0,5 % | 4,4 % |
| Omsättningstillväxt | 10 % | 25 % | −4,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,9 % | 46 % | −57,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 255 tkr | 1 889 tkr | 1 839 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (39)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 38 tkr | 56 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 695 tkr | 963 tkr |
| Byggnader mark | 637 tkr | 637 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 637 tkr | – |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 1 757 tkr | 644 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 695 tkr | 963 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −963 tkr | 651 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 963 tkr | −651 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 789 tkr | 2 094 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 695 tkr | 963 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 19 tkr | −530 |
| Forandring periodiseringsfond | −318 tkr | −156 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 295 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 264 tkr | 31 tkr |
| Forslag disposition | 2 739 tkr | 2 044 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 739 tkr | 2 044 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 338 tkr | 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 652 tkr | 808 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 244 tkr | 2 018 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 592 tkr | 1 209 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 227 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 383 tkr | 371 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Medel disponera | – | 2 044 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 217 tkr | 136 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 242 tkr | 342 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 346 tkr | 810 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 308 tkr | – |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 4 857 tkr | 329 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 4 857 tkr | 329 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 4 528 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 474 tkr | 156 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 070 tkr | 1 070 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 1 070 tkr | 1 070 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 536 tkr | 1 135 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 303 tkr | 2 873 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
M.Karlsson Bygg i Tyringe ABHuvudarbetsställe
Krossgatan 23, 281 45 Hässleholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556909-5630
Registreringsdatum
7 november 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hässleholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.240 – Andra bygginstallationer
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.412 – Takarbeten av andra material än plåt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.