M&L Företagsförmedling AB
559232-4007Aktiebolagreg. 2019
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−21 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tulpangatan 143, 703 53 Örebro
Postadress
c/o Lukas Inci, Tulpangatan 143, 703 53 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förmedling av företag samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 774 tkr | 316 tkr | 295 tkr |
| 2021 | 430 tkr | 17 tkr | 12 tkr |
| 2022 | 249 tkr | 183 tkr | 452 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −32 tkr | 419 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −174 tkr | 245 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −21 tkr | 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 68,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −3,7 %
Median för 10921 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 249 | 430 | 774 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −10 | 135 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 249 | 420 | 909 | – |
| Övriga externa kostnader | 22 | 9 | 30 | 60 | 95 | 44 | – |
| Personalkostnader | 0 | 5 | 2 | 5 | 309 | 549 | – |
| Rörelsekostnader | 22 | 15 | 32 | 65 | 403 | 593 | – |
| Rörelseresultat | −22 | −15 | −32 | 183 | 16 | 316 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | −159 | −0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −21 | −174 | −32 | 183 | 17 | 316 | – |
| Resultat före skatt | −21 | −174 | −32 | 183 | 17 | 316 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 39 | 5 | 70 | – |
| Årets resultat | −21 | −174 | −32 | 144 | 12 | 245 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 180 | 180 | 437 | 437 | 121 | 92 | – |
| Anläggningstillgångar | 180 | 180 | 437 | 437 | 121 | 92 | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 42 | 5 | 4 | 1 | 31 | – |
| Kassa och bank | 30 | 27 | 12 | 50 | −100 | 208 | – |
| Omsättningstillgångar | 45 | 69 | 17 | 54 | −100 | 239 | – |
| Summa tillgångar | 225 | 249 | 454 | 491 | 21 | 331 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 195 | 369 | 402 | 257 | 245 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 175 | 195 | 369 | 402 | 12 | 245 | – |
| Eget kapital | 225 | 245 | 419 | 452 | 12 | 295 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 35 | 39 | −46 | 13 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 3 | 35 | 39 | 9 | 35 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 225 | 249 | 454 | 491 | 21 | 331 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 98,7 % | 92,4 % | 92 % | 56,4 % | 89,3 % | – |
| Kassalikviditet | – | 2 143 % | 49 % | 137 % | −1 081 % | 674 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 73,6 % | 3,8 % | 40,8 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 73,5 % | 4 % | 40,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | −42,1 % | −44,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,3 % | −70,9 % | −7,7 % | 31,9 % | 100 % | 83,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 430 tkr | 774 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 180 tkr | 180 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −21 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −21 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 174 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −174 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 225 tkr | 245 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −21 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 175 tkr | 195 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 175 tkr | 195 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 158 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 14 tkr | 42 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 3 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 16 dec. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
M&L Företagsförmedling ABHuvudarbetsställe
Tulpangatan 143, 703 53 Örebro
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559232-4007
Registreringsdatum
16 december 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.