M&M Görl AB
556984-5869Aktiebolagreg. 2014
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 13, 749 49 Enköping
Postadress
c/o Mats Görl, Kungsgatan 13, 749 49 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, bedriva konsultverksamhet inom CAD-ritande, programmering, utveckling av mjukvara samt bedriva verksamhet inom friskvård och coaching samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 126 tkr | 15 tkr | – |
| 2017 | 376 tkr | −3 tkr | – |
| 2018 | 328 tkr | 18 tkr | 741 tkr |
| 2019 | 179 tkr | 2 tkr | 583 tkr |
| 2020 | −0 tkr | 78 tkr | 135 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −9 tkr | 46 tkr |
| 2022 | – | −1 tkr | 45 tkr |
| 2023 | – | −1 tkr | 45 tkr |
| 2024 | – | −1 tkr | 44 tkr |
| 2025 | – | −1 tkr | 43 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | −0 | 179 | 328 | 376 | 126 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | −0 | 179 | 328 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 9 | 6 | 6 | 5 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 15 | 170 | 305 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 9 | 21 | 176 | 310 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −9 | −21 | 3 | 18 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | −0 | 99 | −1 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −1 | −9 | 78 | 2 | 18 | −3 | 15 |
| Resultat före skatt | −1 | −1 | −1 | −1 | −9 | 78 | 2 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 0 | 1 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −1 | −1 | −1 | −1 | −9 | 78 | 1 | 14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 501 | 700 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 501 | 700 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 30 | 29 | 15 | 15 | 3 | 15 | 125 | – | – |
| Kassa och bank | 52 | 54 | 55 | 56 | 57 | 157 | 141 | 102 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 82 | 84 | 84 | 71 | 72 | 161 | 156 | 227 | – | – |
| Summa tillgångar | 82 | 84 | 84 | 71 | 72 | 161 | 657 | 927 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −6 | −4 | −5 | −4 | 5 | 7 | 531 | 678 | – | – |
| Fritt eget kapital | −7 | −6 | −5 | −5 | −4 | 85 | 533 | 691 | – | – |
| Eget kapital | 43 | 44 | 45 | 45 | 46 | 135 | 583 | 741 | – | – |
| Långfristiga skulder | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Skatteskulder | −1 | −1 | −1 | −15 | −15 | −15 | −10 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −10 | −10 | −10 | −24 | −24 | −24 | 24 | 136 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 82 | 84 | 84 | 71 | 72 | 161 | 657 | 927 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | 80 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52 % | 52,6 % | 52,9 % | 63,8 % | 64,4 % | 84 % | 88,8 % | 80 % | – | – |
| Kassalikviditet | −793 % | −803 % | −809 % | −292 % | −297 % | −662 % | 656 % | 167 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 2 055 100 % | 1,6 % | 5,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | −7 800 300 % | 1,2 % | 5,3 % | −0,8 % | 12,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | −100 % | −45,5 % | −12,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,4 % | −1,4 % | −1,6 % | −2,6 % | −18,8 % | 57,7 % | 0,3 % | 1,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 179 tkr | 164 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (9)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 0 |
| Forslag disposition | −7 tkr | −6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −7 tkr | −6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 30 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −9 tkr | −9 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 50 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
M&M Görl ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 13, 749 49 Enköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556984-5869
Registreringsdatum
29 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.