M Milan Transport AB
556898-8439Aktiebolagreg. 2012
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 107 tkr
Resultat efter fin. poster
104 tkr
Soliditet
73 %
Anställda
1
mmilan.se
mmilan.se
Adresser
Besöksadress
Östra Harg Milanberg 1, 585 91 Linköping
Postadress
Östra Harg Milanberg 1, 585 91 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva åkeriverksamhet, fastighetsskötsel och uthyrning av personal jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 005 tkr | 296 tkr | – |
| 2019 | 1 929 tkr | −17 tkr | – |
| 2020 | 2 203 tkr | 146 tkr | 212 tkr |
| 2021 | 2 288 tkr | 295 tkr | 363 tkr |
| 2022 | 1 784 tkr | −14 tkr | 365 tkr |
| 2023 | 992 tkr | 6 tkr | 439 tkr |
| 2024 | 1 107 tkr | 104 tkr | 491 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 9,4 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 11,6 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 107 | 992 | 1 784 | 2 288 | 2 203 | 1 929 | 2 005 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 92 | 99 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 107 | 992 | 1 876 | 2 387 | 2 206 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 2 | 116 | 215 | 240 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 349 | 328 | 649 | 641 | 480 | – | – |
| Personalkostnader | 663 | 610 | 997 | 1 030 | 1 128 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 45 | 120 | 190 | 193 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 055 | 986 | 1 881 | 2 076 | 2 041 | – | – |
| Rörelseresultat | 52 | 6 | −5 | 311 | 166 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 9 | 15 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | 51 | −0 | −9 | −15 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | 6 | −14 | 295 | 146 | −17 | 296 |
| Bokslutsdispositioner | 14 | 81 | 332 | −101 | −126 | – | – |
| Resultat före skatt | 118 | 87 | 318 | 194 | 20 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | 12 | 66 | 43 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 102 | 74 | 251 | 152 | 14 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 159 | 201 | 199 | 1 023 | 1 228 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 56 | 238 | 209 | 158 | 116 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 215 | 439 | 408 | 1 181 | 1 345 | – | – |
| Kundfordringar | 82 | 45 | 139 | 185 | 166 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 85 | 139 | 185 | 190 | – | – |
| Kassa och bank | 722 | 442 | 460 | 547 | 385 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 814 | 527 | 599 | 732 | 575 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 029 | 966 | 1 007 | 1 913 | 1 919 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 339 | 315 | 63 | 162 | 147 | – | – |
| Fritt eget kapital | 441 | 389 | 315 | 313 | 162 | – | – |
| Eget kapital | 491 | 439 | 365 | 363 | 212 | – | – |
| Obeskattade reserver | 325 | 339 | 420 | 752 | 651 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 371 | 573 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 23 | 19 | 12 | 7 | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 1 | 44 | 13 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 214 | 188 | 223 | 427 | 483 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 029 | 966 | 1 007 | 1 913 | 1 919 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 50 | – | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,7 % | 73,3 % | 69,3 % | 50,2 % | 38 % | – | – |
| Kassalikviditet | 381 % | 280 % | 269 % | 172 % | 119 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,7 % | 0,6 % | −0,3 % | 13,6 % | 7,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 9,4 % | 0,6 % | −0,8 % | 12,9 % | 6,6 % | −0,9 % | 14,8 % |
| Omsättningstillväxt | 11,6 % | −43,3 % | −22 % | 3,9 % | 14,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,7 % | 16,9 % | 68,9 % | 41,8 % | 6,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 107 tkr | 992 tkr | 892 tkr | 1 144 tkr | 1 102 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 114 tkr | 154 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 188 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 188 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 188 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 23 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 56 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 56 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 6 tkr | 6 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 102 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 102 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −74 tkr | −251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 74 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 491 tkr | 439 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 102 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 40 tkr | 44 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −26 tkr | 37 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 44 tkr | 46 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 48 tkr | 48 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 4 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 48 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Forslag disposition | 441 tkr | 389 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 91 tkr | 339 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 116 tkr | 155 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 298 tkr | 298 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 182 tkr | 143 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 40 tkr | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 97 tkr | 84 tkr |
| Periodiseringsfonder | 211 tkr | 185 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 46 tkr | – |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 225 tkr | 225 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 94 tkr | 80 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
M Milan Transport ABHuvudarbetsställe
Östra Harg Milanberg 1, 585 91 Linköping
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556898-8439
Registreringsdatum
10 juli 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.