M Orski Konsult Obok AB
556933-0847Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 965 tkr
Resultat efter fin. poster
1 058 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högbergsgatan 81 D 1 Tr, 118 54 Stockholm
Postadress
c/o Monika Orski, Högbergsgatan 81 D 1 Tr, 118 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten består av konsultverksamhet inom IT-området utbildningar och föreläsningar inom IT-området, skribentverksamhet, förlagsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 489 tkr | 760 tkr | – |
| 2017 | 1 504 tkr | 770 tkr | – |
| 2018 | 1 144 tkr | 346 tkr | 1 355 tkr |
| 2019 | 1 019 tkr | 248 tkr | 1 303 tkr |
| 2020 | 999 tkr | 243 tkr | 1 204 tkr |
| 2021 | 1 496 tkr | 646 tkr | 1 376 tkr |
| 2022 | 380 tkr | 193 tkr | 1 447 tkr |
| 2023 | 420 tkr | 239 tkr | 1 435 tkr |
| 2024 | 1 768 tkr | 925 tkr | 1 840 tkr |
| 2025 | 1 965 tkr | 1 058 tkr | 2 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 53,8 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 11,1 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 965 | 1 768 | 420 | 380 | 1 496 | 999 | 1 019 | 1 144 | 1 504 | 1 489 |
| Rörelseintäkter | 1 965 | 1 768 | 420 | 380 | 1 496 | 999 | 1 019 | 1 144 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 99 | 39 | 50 | 50 | 102 | 43 | 43 | 98 | – | – |
| Personalkostnader | 839 | 828 | 134 | 132 | 748 | 713 | 728 | 700 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 938 | 867 | 184 | 187 | 850 | 756 | 771 | 798 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 027 | 901 | 236 | 193 | 646 | 243 | 248 | 346 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 31 | 24 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 31 | 24 | 3 | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 058 | 925 | 239 | 193 | 646 | 243 | 248 | 346 | 770 | 760 |
| Bokslutsdispositioner | −260 | −159 | 0 | 100 | −75 | −50 | 0 | 69 | – | – |
| Resultat före skatt | 798 | 766 | 239 | 293 | 571 | 193 | 248 | 415 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 167 | 161 | 51 | 62 | 123 | 42 | 55 | 98 | – | – |
| Årets resultat | 631 | 606 | 188 | 231 | 447 | 151 | 193 | 317 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 240 | 289 | – | – | – | – | 0 | 61 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 307 | 355 | 188 | 184 | 234 | 162 | 117 | 198 | – | – |
| Kassa och bank | 3 017 | 2 275 | 1 772 | 1 712 | 1 735 | 1 543 | 1 563 | 1 565 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 325 | 2 630 | 1 960 | 1 897 | 1 969 | 1 705 | 1 680 | 1 764 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 325 | 2 630 | 1 960 | 1 897 | 1 969 | 1 705 | 1 680 | 1 764 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 590 | 1 185 | 1 197 | 1 166 | 879 | 1 003 | 1 060 | 988 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 222 | 1 790 | 1 385 | 1 397 | 1 326 | 1 154 | 1 253 | 1 305 | – | – |
| Eget kapital | 2 272 | 1 840 | 1 435 | 1 447 | 1 376 | 1 204 | 1 303 | 1 355 | – | – |
| Obeskattade reserver | 744 | 484 | 325 | 325 | 425 | 350 | 300 | 300 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | – | 0 | 14 | 14 | 15 | 17 | 19 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 51 | 62 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 309 | 305 | 200 | 125 | 168 | 151 | 77 | 109 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 325 | 2 630 | 1 960 | 1 897 | 1 969 | 1 705 | 1 680 | 1 764 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 275 | 250 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 86,1 % | 84,6 % | 86,4 % | 89,9 % | 87 % | 86,9 % | 91,7 % | 90,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 077 % | 862 % | 980 % | 1 519 % | 1 170 % | 1 128 % | 2 181 % | 1 624 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 52,3 % | 51 % | 56,2 % | 50,8 % | 43,2 % | 24,3 % | 24,3 % | 30,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 53,8 % | 52,3 % | 56,9 % | 50,8 % | 43,2 % | 24,3 % | 24,3 % | 30,2 % | 51,2 % | 51 % |
| Omsättningstillväxt | 11,1 % | 321 % | 10,5 % | −74,6 % | 49,8 % | −2 % | −10,9 % | −23,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,8 % | 32,9 % | 13,1 % | 15,9 % | 32,5 % | 12,5 % | 14,8 % | 23,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 965 tkr | 1 768 tkr | 420 tkr | 380 tkr | 1 496 tkr | 999 tkr | 1 019 tkr | 1 144 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 631 tkr | 606 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 631 tkr | 606 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −606 tkr | −188 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 606 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 272 tkr | 1 840 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 631 tkr | 606 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −260 tkr | −159 tkr |
| Forslag disposition | 2 222 tkr | 1 790 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 022 tkr | 1 590 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 51 tkr | 43 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 16 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 279 tkr | 300 tkr |
| Periodiseringsfonder | 744 tkr | 484 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
M Orski Konsult Obok ABHuvudarbetsställe
Högbergsgatan 81 D 1 Tr, 118 54 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556933-0847
Registreringsdatum
29 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.