M Plåt Västerås AB
559109-2944Aktiebolagreg. 2017
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
1 488 tkr
Resultat efter fin. poster
154 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mälbyvägen 5, 722 33 Västerås
Postadress
c/o Martin Frisholt, Mälbyvägen 5, 722 33 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom plåtslageri och byggnation och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska sälja och hyra ut hästtransporter samt därmed förenlig versamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 731 tkr | 264 tkr | – |
| 2019 | 1 679 tkr | 209 tkr | – |
| 2020 | 1 616 tkr | −44 tkr | 282 tkr |
| 2021 | 1 881 tkr | 153 tkr | 286 tkr |
| 2022 | 1 992 tkr | 143 tkr | 296 tkr |
| 2023 | 1 770 tkr | −67 tkr | 119 tkr |
| 2024 | 1 488 tkr | 154 tkr | 242 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −15,9 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 488 | 1 770 | 1 992 | 1 881 | 1 616 | 1 679 | 1 731 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 503 | 1 770 | 1 992 | 1 881 | 1 616 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 531 | 624 | 579 | 618 | 545 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 345 | 403 | 392 | 374 | 384 | – | – |
| Personalkostnader | 451 | 787 | 855 | 713 | 709 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 350 | 1 837 | 1 848 | 1 727 | 1 660 | – | – |
| Rörelseresultat | 153 | −67 | 144 | 154 | −44 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 154 | −67 | 143 | 153 | −44 | 209 | 264 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 97 | −4 | −22 | 54 | – | – |
| Resultat före skatt | 154 | 30 | 140 | 131 | 10 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 6 | 29 | 28 | 10 | – | – |
| Årets resultat | 123 | 23 | 110 | 104 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 69 | 91 | 114 | 136 | 158 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 75 | 25 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 144 | 116 | 114 | 136 | 158 | – | – |
| Kundfordringar | 266 | 50 | 106 | 93 | 141 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 385 | 167 | 165 | 218 | 263 | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 57 | 268 | 212 | 195 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 395 | 224 | 433 | 430 | 458 | – | – |
| Summa tillgångar | 539 | 340 | 546 | 566 | 616 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 69 | 46 | 136 | 132 | 232 | – | – |
| Fritt eget kapital | 192 | 69 | 246 | 236 | 232 | – | – |
| Eget kapital | 242 | 119 | 296 | 286 | 282 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 97 | 93 | 71 | – | – |
| Leverantörsskulder | 107 | 45 | 39 | 12 | 61 | – | – |
| Skatteskulder | 15 | 19 | 1 | 25 | 51 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 297 | 221 | 154 | 188 | 264 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 539 | 340 | 546 | 566 | 616 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,9 % | 35,1 % | 68,2 % | 63,5 % | 54,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 133 % | 101 % | 281 % | 229 % | 174 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | −3,8 % | 7,2 % | 8,2 % | −2,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10,4 % | −3,8 % | 7,2 % | 8,2 % | −2,7 % | 12,5 % | 15,2 % |
| Omsättningstillväxt | −15,9 % | −11,1 % | 5,9 % | 16,4 % | −3,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,7 % | 19,7 % | 37,2 % | 36,3 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 488 tkr | 1 770 tkr | 1 992 tkr | 1 881 tkr | 1 616 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 75 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 123 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 123 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −23 tkr | −110 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 23 tkr | 110 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 242 tkr | 119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 123 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 97 tkr |
| Forslag disposition | 192 tkr | 69 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 192 tkr | 69 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 32 tkr | 38 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 69 tkr | 91 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 224 tkr | 224 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 155 tkr | 133 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 88 tkr | 79 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 163 tkr | 145 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
M Plåt Västerås ABHuvudarbetsställe
Mälbyvägen 5, 722 33 Västerås
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559109-2944
Registreringsdatum
20 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.222 – Ventilationsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.