M&R Bygg AB
556992-7741Aktiebolagreg. 2014
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 965 tkr
Resultat efter fin. poster
120 tkr
Soliditet
41 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sågbäcksvägen 9, 141 40 Huddinge
Postadress
Sågbäcksvägen 9, 141 40 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsverksamhet, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt bedriva bilförsäljning och idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 11 427 tkr | 256 tkr | – |
| 2017 | 13 581 tkr | 288 tkr | – |
| 2018 | 7 303 tkr | 6 tkr | 468 tkr |
| 2019 | 8 620 tkr | 152 tkr | 583 tkr |
| 2020 | 5 892 tkr | 334 tkr | 846 tkr |
| 2024 | 370 tkr | −77 tkr | 40 tkr |
| 2025 | 1 965 tkr | 120 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 40,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 6,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 431,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 965 | 370 | 5 892 | 8 620 | 7 303 | 13 581 | 11 427 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 17 | 36 | 44 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 965 | 370 | 5 909 | 8 656 | 7 347 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 20 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 315 | 379 | 5 341 | 8 110 | 6 961 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 193 | 69 | 213 | 394 | 380 | – | – |
| Personalkostnader | 327 | 0 | – | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 845 | 448 | 5 574 | 8 504 | 7 341 | – | – |
| Rörelseresultat | 120 | −78 | 335 | 153 | 6 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 120 | −77 | 334 | 152 | 6 | 288 | 256 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 72 | – | – |
| Resultat före skatt | 120 | −77 | 334 | 152 | 79 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 0 | 72 | 36 | 17 | – | – |
| Årets resultat | 111 | −77 | 263 | 116 | 61 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 44 | 0 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 44 | 0 | – | – | – | – | – |
| Varulager | – | – | 831 | 38 | 944 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 27 | 23 | 6 | 12 | – | – |
| Kassa och bank | 272 | 13 | 2 423 | 3 104 | 1 962 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 327 | 40 | 3 277 | 3 148 | 2 918 | – | – |
| Summa tillgångar | 371 | 40 | 3 277 | 3 148 | 2 918 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −10 | 66 | 533 | 418 | 356 | – | – |
| Fritt eget kapital | 100 | −10 | 796 | 533 | 418 | – | – |
| Eget kapital | 150 | 40 | 846 | 583 | 468 | – | – |
| Långfristiga skulder | 233 | 0 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 0 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | −16 | 0 | 72 | 17 | 23 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −12 | 0 | 2 431 | 2 564 | 2 450 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 371 | 40 | 3 277 | 3 148 | 2 918 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 40,6 % | 100 % | 25,8 % | 18,5 % | 16 % | – | – |
| Kassalikviditet | −2 621 % | 263 740 % | 101 % | 121 % | 81 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,1 % | −21,1 % | 5,7 % | 1,8 % | 0,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,1 % | −20,8 % | 5,7 % | 1,8 % | 0,1 % | 2,1 % | 2,2 % |
| Omsättningstillväxt | 431,1 % | – | −31,7 % | 18 % | −46,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 73,7 % | −193,8 % | 31 % | 19,9 % | 13,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 965 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 111 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 150 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 100 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 100 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 44 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 55 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 11 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 55 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 54 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 15 |
| Ovriga langfristiga skulder | 233 tkr | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
M&R Bygg ABHuvudarbetsställe
Sågbäcksvägen 9, 141 40 Huddinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556992-7741
Registreringsdatum
1 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.