M.R. Måleri Aktiebolag
556401-9619Aktiebolagreg. 1990
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
48 798 tkr
Resultat efter fin. poster
5 947 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
25
MR Måleri AB
mrmaleri.se
Adresser
Besöksadress
Ulvsundavägen 31, 167 32 Bromma
Postadress
Ulvsundavägen 31, 167 32 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleri, byggnadsverksamhet, godstransporter, uthyrning av entreprenadmaskiner, handel med värdepapper, bedriva träning och tävlingsverksamhet med hästar, äga och förvalta fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 26 169 tkr | 1 135 tkr | – |
| 2022 | 29 594 tkr | 2 717 tkr | – |
| 2023 | 29 899 tkr | 1 125 tkr | 10 155 tkr |
| 2024 | 32 436 tkr | 3 948 tkr | 3 345 tkr |
| 2025 | 48 798 tkr | 5 947 tkr | 8 017 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 12,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 50,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 48 798 | 32 436 | 29 899 | 29 594 | 26 169 |
| Övriga rörelseintäkter | 37 | 92 | 66 | – | – |
| Rörelseintäkter | 48 835 | 32 529 | 29 966 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 21 215 | 10 331 | 10 513 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 799 | 4 484 | 4 590 | – | – |
| Personalkostnader | 16 994 | 14 440 | 13 846 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 11 | 39 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 30 | – | – |
| Rörelsekostnader | 43 019 | 29 266 | 29 018 | – | – |
| Rörelseresultat | 5 817 | 3 263 | 948 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 106 | 103 | 140 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 21 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | 130 | 685 | 178 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 5 947 | 3 948 | 1 125 | 2 717 | 1 135 |
| Resultat före skatt | 5 947 | 3 948 | 1 125 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 275 | 757 | 265 | – | – |
| Årets resultat | 4 672 | 3 191 | 860 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 11 | 21 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 3 025 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 11 | 3 046 | – | – |
| Kundfordringar | 4 705 | 4 446 | 2 609 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 472 | 4 595 | 6 049 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 179 | 576 | – | – |
| Kassa och bank | 6 867 | 8 552 | 4 492 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 15 338 | 13 327 | 11 117 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 338 | 13 337 | 14 163 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 225 | 35 | 9 174 | – | – |
| Fritt eget kapital | 7 897 | 3 225 | 10 035 | – | – |
| Eget kapital | 8 017 | 3 345 | 10 155 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 115 | 2 274 | 1 115 | – | – |
| Skatteskulder | 1 569 | 529 | 146 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 321 | 9 992 | 4 008 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 338 | 13 337 | 14 163 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 25 | 23 | 23 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 5 500 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,3 % | 25,1 % | 71,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 210 % | 133 % | 277 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 10,1 % | 3,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 12,2 % | 12,2 % | 3,8 % | 9,2 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | 50,4 % | 8,5 % | 1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,3 % | 95,4 % | 8,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 952 tkr | 1 410 tkr | 1 300 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 3 025 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 4 672 tkr | 3 191 tkr |
| Fakturerad ej upparbetad intakt | 400 tkr | 696 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 4 672 tkr | 3 191 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 191 tkr | −860 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 191 tkr | 860 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 10 000 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 372 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 7 897 tkr | 3 225 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 397 tkr | 3 225 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 5 500 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 268 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 234 tkr | 294 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 234 tkr | 283 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 60 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 60 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −422 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 126 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 179 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 622 tkr | 1 210 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 106 tkr | 103 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 25 tkr | 181 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 3 030 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 1 tkr | 5 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 616 tkr | 2 253 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
M.R. Måleri AktiebolagHuvudarbetsställe
Ulvsundavägen 31, 167 32 Bromma
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556401-9619
Registreringsdatum
2 oktober 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.