M-Ringen i Uppsala AB
556776-5937Aktiebolagreg. 2009
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
1 240 tkr
Resultat efter fin. poster
−390 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sågargatan 10 C, 753 18 Uppsala
Postadress
c/o Johan Sörman, Sågargatan 10 C, 753 18 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom försäljning av privata och kommersiella fastigheter och lägenheter. Även rådgivning och konsultverksamhet inom ovan nämnda verksamheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 875 tkr | 153 tkr | – |
| 2021 | 658 tkr | 116 tkr | – |
| 2022 | 2 139 tkr | 446 tkr | 1 753 tkr |
| 2023 | 1 240 tkr | −390 tkr | 1 281 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −31,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −42 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 240 | 2 139 | 658 | 875 |
| Övriga rörelseintäkter | 45 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 286 | 2 148 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 187 | 43 | – | – |
| Handelsvaror | 103 | 207 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 678 | 902 | – | – |
| Personalkostnader | 699 | 538 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 676 | 1 701 | – | – |
| Rörelseresultat | −390 | 448 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −390 | 446 | 116 | 153 |
| Bokslutsdispositioner | 68 | 86 | – | – |
| Resultat före skatt | −322 | 532 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 111 | – | – |
| Årets resultat | −322 | 421 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 34 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 745 | 745 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 769 | 779 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 79 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 154 | – | – |
| Kassa och bank | 1 030 | 1 175 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 148 | 1 329 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 918 | 2 108 | 1 017 | 1 392 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 521 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 503 | 1 232 | – | – |
| Fritt eget kapital | 760 | 1 653 | – | – |
| Eget kapital | 1 281 | 1 753 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 68 | – | – |
| Långfristiga skulder | 151 | 64 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 21 | – | – |
| Skatteskulder | 27 | 49 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 485 | 223 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 918 | 2 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,8 % | 85,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 237 % | 597 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −31,5 % | 20,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −31,5 % | 20,8 % | 17,6 % | 17,5 % |
| Omsättningstillväxt | −42 % | 225,1 % | −24,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −25,1 % | 24 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 620 tkr | 1 070 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 745 tkr | 745 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 745 tkr | 745 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −400 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −400 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −421 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 421 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 202 tkr | 1 753 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −400 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 6 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 68 tkr | 80 tkr |
| Forskott fran kunder | 360 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 760 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 760 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 86 tkr | 75 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 25 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 493 tkr | 493 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 468 tkr | 459 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 431 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | – | −431 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 1 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 61 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 151 tkr | 64 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 68 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 22 tkr | 72 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
M-Ringen i Uppsala ABHuvudarbetsställe
Sågargatan 10 C, 753 18 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556776-5937
Registreringsdatum
21 januari 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.