swereg

M. Salzer AB

559107-5030Aktiebolagreg. 2017

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Täby, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

772 tkr

−17 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

8 tkr

−80 % mot föregående år

Soliditet

68 %

+3,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Bragegränd 9, 187 74 Täby

Postadress

Bragegränd 9, 187 74 Täby

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva uthyrning av sjukvårdstjänster samt utföra konsulttjänster till svensk sjukvård och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2017769 tkr73 tkr–
20181 531 tkr123 tkr129 tkr
2019973 tkr94 tkr152 tkr
20201 047 tkr125 tkr138 tkr
20211 046 tkr104 tkr198 tkr
20221 074 tkr141 tkr259 tkr
20231 144 tkr74 tkr221 tkr
2024932 tkr40 tkr151 tkr
2025772 tkr8 tkr156 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 68 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 1 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −17,2 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020201920182017*
Nettoomsättning7729321 1441 0741 0461 0479731 531769
Övriga rörelseintäkter–03711081680–
Rörelseintäkter7729321 1811 1841 0541 0639811 531–
Råvaror och förnödenheter–––––0–––
Handelsvaror––––––12135–
Övriga externa kostnader4254177123123179183151–
Personalkostnader7238389309218286926921 122–
Övriga rörelsekostnader––––00–––
Rörelsekostnader7658921 1071 0439508718871 408–
Rörelseresultat8407414110419294123–
Resultat från andelar i koncernföretag––––0−67–––
Ränteintäkter och liknande000––––––
Räntekostnader och liknande00−0−00100–
Finansiella poster0−000−0−67−00–
Resultat efter finansiella poster840741411041259412373
Bokslutsdispositioner031220−27−480−31–
Resultat före skatt8719614177769492–
Skatt på årets resultat216243016312020–
Årets resultat6557211161457472–

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020201920182017*
Finansiella anläggningstillgångar–––––02525–
Anläggningstillgångar–––––02525–
Kundfordringar8489147801001026377–
Kortfristiga fordringar138132167203162190114120–
Kassa och bank180193322354292200292231–
Omsättningstillgångar318325490557455390406351–
Summa tillgångar318325490557455390431376–
Aktiekapital5050505050505050–
Bundet eget kapital5050505050505050–
Balanserat resultat1014699988842297–
Fritt eget kapital1061011712091488810279–
Eget kapital156151221259198138152129–
Obeskattade reserver75751061271271015353–
Leverantörsskulder32212101098–
Skatteskulder–16313232465942–
Kortfristiga skulder8699163170129152227195–
Summa eget kapital och skulder318325490557455390431376–

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020201920182017*
Medelantal anställda11111111–
Föreslagen utdelning (tkr)––12511050060––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020201920182017
Soliditet68 %64,7 %62,3 %64,7 %65,9 %55,8 %45 %45,3 %–
Kassalikviditet368 %327 %301 %327 %353 %257 %179 %180 %–
Rörelsemarginal1 %4,3 %6,5 %13,1 %9,9 %18,3 %9,7 %8 %–
Vinstmarginal1 %4,3 %6,5 %13,1 %9,9 %11,9 %9,7 %8 %9,5 %
Omsättningstillväxt−17,2 %−18,5 %6,5 %2,7 %−0,1 %7,6 %−36,4 %99,1 %–
Avkastning på eget kapital3,7 %36,3 %32,4 %42,8 %30,6 %32,9 %48,4 %55,6 %–
Omsättning per anställd772 tkr932 tkr1 144 tkr1 074 tkr1 046 tkr1 047 tkr973 tkr1 531 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (15)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital6 tkr55 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat6 tkr55 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−55 tkr−72 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning55 tkr72 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning–125 tkr
Forandring eget kapital totalt156 tkr151 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat6 tkr55 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning–125 tkr
Forandring periodiseringsfond031 tkr
Forslag disposition106 tkr101 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning106 tkr101 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga53 tkr43 tkr
Ovriga kortfristiga skulder83 tkr81 tkr
Periodiseringsfonder75 tkr75 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2019

    Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –

  • M. Salzer ABHuvudarbetsställe

    Bragegränd 9, 187 74 Täby

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559107-5030

Registreringsdatum

3 april 2017

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Täby, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.999 – Annan övrig hälso- och sjukvård

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler