M-SJÖ Byggnads AB
559261-5966Aktiebolagreg. 2020
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
346 tkr
Resultat efter fin. poster
25 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Norra Stenbocksgatan 48, 254 43 Helsingborg
Postadress
Norra Stenbocksgatan 48, 254 43 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg och renovering av hus samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 1 131 tkr | −57 tkr | −32 tkr |
| 2022 | 419 tkr | 50 tkr | 15 tkr |
| 2023 | 226 tkr | 88 tkr | 72 tkr |
| 2024 | 346 tkr | 25 tkr | 82 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 7,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 52,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 346 | 226 | 419 | 1 131 | – |
| Rörelseintäkter | 346 | 226 | 419 | 1 131 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 45 | 73 | 209 | 542 | – |
| Övriga externa kostnader | 269 | 66 | 159 | 196 | – |
| Personalkostnader | 7 | 0 | 1 | 449 | – |
| Rörelsekostnader | 320 | 139 | 369 | 1 187 | – |
| Rörelseresultat | 25 | 88 | 50 | −56 | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 88 | 50 | −57 | – |
| Bokslutsdispositioner | −6 | −15 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 19 | 73 | 50 | −57 | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 15 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 10 | 57 | 46 | −57 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 127 | 127 | 124 | 117 | – |
| Anläggningstillgångar | 127 | 127 | 124 | 117 | – |
| Kundfordringar | −17 | 23 | 0 | 6 | – |
| Kortfristiga fordringar | −9 | 34 | 25 | 6 | – |
| Kassa och bank | 47 | 35 | 48 | 23 | – |
| Omsättningstillgångar | 38 | 70 | 73 | 29 | – |
| Summa tillgångar | 165 | 196 | 197 | 146 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 47 | −10 | −57 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 57 | 47 | −10 | −57 | – |
| Eget kapital | 82 | 72 | 15 | −32 | – |
| Obeskattade reserver | 21 | 15 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | −4 | 17 | 0 | 5 | – |
| Skatteskulder | 5 | 19 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 62 | 109 | 182 | 177 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 165 | 196 | 197 | 146 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60 % | 42,8 % | 7,4 % | −21,7 % | – |
| Kassalikviditet | 62 % | 64 % | 40 % | 16 % | – |
| Rörelsemarginal | 7,4 % | 38,8 % | 12 % | −5 % | – |
| Vinstmarginal | 7,3 % | 38,9 % | 12 % | −5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 52,8 % | −49,1 % | −62,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,2 % | 79,6 % | 315,8 % | 179 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 419 tkr | 1 131 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 10 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 10 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −57 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 57 tkr | 75 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 82 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 10 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −6 tkr | −15 tkr |
| Forslag disposition | 57 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 57 tkr | 47 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 10 tkr | 10 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 117 tkr | 117 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 64 tkr |
| Periodiseringsfonder | 21 tkr | 15 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
M-SJÖ Byggnads ABHuvudarbetsställe
Norra Stenbocksgatan 48, 254 43 Helsingborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559261-5966
Registreringsdatum
1 juli 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.