M Stenlund AB
559017-5906Aktiebolagreg. 2015
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
234 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Backgatan 5, 724 60 Västerås
Postadress
c/o Martin Stenlund, Backgatan 5, 724 60 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom restaurang-management samt restaurang-byggnation.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | 477 tkr | 1 956 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −8 tkr | 1 948 tkr |
| 2025 | −0 tkr | 234 tkr | 1 933 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −23 400 000 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 8 | 13 |
| Rörelsekostnader | 11 | 8 | 13 |
| Rörelseresultat | −11 | −8 | −13 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 245 | 0 | 490 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 245 | 0 | 490 |
| Resultat efter finansiella poster | 234 | −8 | 477 |
| Resultat före skatt | 234 | −8 | 477 |
| Årets resultat | 234 | −8 | 477 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 911 | 1 911 | 1 911 |
| Anläggningstillgångar | 1 911 | 1 911 | 1 911 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 8 | 6 |
| Kassa och bank | 6 | 38 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 30 | 46 | 56 |
| Summa tillgångar | 1 941 | 1 957 | 1 967 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 648 | 1 906 | 1 430 |
| Fritt eget kapital | 1 883 | 1 898 | 1 906 |
| Eget kapital | 1 933 | 1 948 | 1 956 |
| Kortfristiga skulder | 8 | 8 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 941 | 1 957 | 1 967 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 250 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,6 % | 99,4 % |
| Kassalikviditet | 359 % | 551 % | 511 % |
| Rörelsemarginal | 1 064 300 % | – | – |
| Vinstmarginal | −23 400 000 % | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 % | −0,4 % | 24,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 911 tkr | 1 911 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 911 tkr | 1 911 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 234 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 234 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | −477 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | 477 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 250 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 883 tkr | 1 898 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 883 tkr | 1 648 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 250 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 0,49 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 1 911 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | – | 0,49 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
M Stenlund ABHuvudarbetsställe
Backgatan 5, 724 60 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559017-5906
Registreringsdatum
17 juni 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.