MA Informator AB
556355-5050Aktiebolagreg. 1989
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
358 tkr
Resultat efter fin. poster
23 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Västra Vattugränd 3, 115 21 Stockholm
Postadress
Västra Vattugränd 3, 115 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är produktion och försäljning av keramik, utbildning och coaching i livsfrågor, musikproduktion, uthyrning av verksamhetslokaler och och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 222 tkr | −37 tkr | – |
| 2017 | 220 tkr | −24 tkr | – |
| 2018 | 243 tkr | −5 tkr | 996 tkr |
| 2019 | 320 tkr | −847 tkr | 155 tkr |
| 2020 | 712 tkr | −126 tkr | 154 tkr |
| 2021 | 970 tkr | −25 tkr | 129 tkr |
| 2022 | 959 tkr | −6 tkr | 124 tkr |
| 2023 | 827 tkr | 101 tkr | 225 tkr |
| 2024 | 316 tkr | −92 tkr | 133 tkr |
| 2025 | 358 tkr | 23 tkr | 156 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,5 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt 13,3 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 358 | 316 | 827 | 959 | 970 | 712 | 320 | 243 | 220 | 222 |
| Rörelseintäkter | 358 | 316 | 827 | 959 | 970 | 712 | 320 | 243 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 68 | 37 | 14 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 28 | 9 | 58 | 36 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 301 | 370 | 355 | 402 | 406 | 319 | 863 | 237 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 22 | 306 | 527 | 520 | 481 | 290 | 12 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 336 | 408 | 726 | 965 | 995 | 837 | 1 167 | 249 | – | – |
| Rörelseresultat | 23 | −92 | 101 | −6 | −25 | −126 | −847 | −5 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | −92 | 101 | −6 | −25 | −126 | −847 | −5 | −24 | −37 |
| Resultat före skatt | 23 | −92 | 101 | −6 | −25 | −126 | −847 | −5 | – | – |
| Årets resultat | 23 | −92 | 101 | −6 | −25 | −126 | −847 | −5 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 14 | 22 | 29 | – | – | 0 | 0 | 52 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 | 22 | 29 | – | – | 0 | 0 | 52 | – | – |
| Varulager | – | – | 0 | 8 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 71 | 0 | 32 | 55 | 102 | 94 | 149 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 131 | 57 | 86 | 114 | 274 | 141 | 207 | – | – |
| Kassa och bank | 155 | 169 | 209 | 279 | 258 | 14 | 187 | 825 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 216 | 300 | 266 | 373 | 372 | 288 | 328 | 1 031 | – | – |
| Summa tillgångar | 231 | 322 | 295 | 373 | 372 | 288 | 328 | 1 083 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Balanserat resultat | −17 | 75 | −26 | −21 | 4 | 130 | 851 | 852 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 | −17 | 75 | −26 | −21 | 4 | 5 | 846 | – | – |
| Eget kapital | 156 | 133 | 225 | 124 | 129 | 154 | 155 | 996 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 79 | 13 | 31 | 13 | 14 | 33 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 75 | 189 | 70 | 249 | 243 | 134 | 173 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 231 | 322 | 295 | 373 | 372 | 288 | 328 | 1 083 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,5 % | 41,3 % | 76,3 % | 33,1 % | 34,8 % | 53,5 % | 47,2 % | 92 % | – | – |
| Kassalikviditet | 289 % | 159 % | 380 % | 146 % | 153 % | 215 % | 189 % | 1 197 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | −29,1 % | 12,3 % | −0,6 % | −2,6 % | −17,6 % | −264,6 % | −2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6,4 % | −29,1 % | 12,2 % | −0,6 % | −2,6 % | −17,7 % | −264,7 % | −2,1 % | −10,9 % | −16,7 % |
| Omsättningstillväxt | 13,3 % | −61,8 % | −13,8 % | −1,1 % | 36,2 % | 122,5 % | 31,7 % | 10,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,5 % | −69,1 % | 45,1 % | −4,8 % | −19,2 % | −81,4 % | −546,7 % | −0,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 827 tkr | 959 tkr | 970 tkr | 712 tkr | 320 tkr | 243 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 23 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 23 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 92 tkr | −101 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −92 tkr | 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 156 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 23 tkr | −92 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 6 tkr | −17 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 tkr | −17 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 60 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 14 tkr | 22 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 22 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 7 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 71 tkr | 102 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
MA Informator ABHuvudarbetsställe
Västra Vattugränd 3, 115 21 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556355-5050
Registreringsdatum
18 april 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.