Mad in Swe Applications AB
556765-6045Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 980 tkr
Resultat efter fin. poster
1 503 tkr
Soliditet
70 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Göteborg
Postadress
Box 2267, 403 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling av IT-programvara samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 586 tkr | 221 tkr | – |
| 2018 | 2 495 tkr | 323 tkr | 610 tkr |
| 2019 | 1 980 tkr | 480 tkr | 526 tkr |
| 2020 | 4 190 tkr | 626 tkr | 580 tkr |
| 2021 | 3 186 tkr | 491 tkr | 483 tkr |
| 2022 | 2 665 tkr | 426 tkr | 431 tkr |
| 2023 | 2 917 tkr | 573 tkr | 549 tkr |
| 2024 | 3 646 tkr | 1 239 tkr | 1 070 tkr |
| 2025 | 3 980 tkr | 1 503 tkr | 1 278 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 37,8 % – branschmedian 6,6 %
Omsättningstillväxt 9,2 % – branschmedian −1,8 %
Median för 4009 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 980 | 3 646 | 2 917 | 2 665 | 3 186 | 4 190 | 1 980 | 2 495 | 1 586 |
| Rörelseintäkter | 3 980 | 3 646 | 2 917 | 2 665 | 3 186 | 4 190 | 1 980 | 2 495 | – |
| Övriga externa kostnader | 743 | 698 | 760 | 817 | 1 165 | 2 339 | 1 504 | 1 512 | – |
| Personalkostnader | 1 732 | 1 642 | 1 575 | 1 415 | 1 537 | 1 222 | −4 | 707 | – |
| Rörelsekostnader | 2 475 | 2 339 | 2 335 | 2 232 | 2 703 | 3 561 | 1 500 | 2 219 | – |
| Rörelseresultat | 1 505 | 1 307 | 582 | 433 | 483 | 629 | 480 | 276 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 50 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 4 | 9 | 7 | 3 | 4 | 0 | 2 | – |
| Finansiella poster | −3 | −68 | −8 | −7 | 8 | −4 | 0 | 48 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 503 | 1 239 | 573 | 426 | 491 | 626 | 480 | 323 | 221 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | −54 | – |
| Resultat före skatt | 1 503 | 1 239 | 573 | 426 | 491 | 626 | 480 | 269 | – |
| Skatt på årets resultat | 325 | 269 | 125 | 95 | 108 | 145 | 113 | 6 | – |
| Årets resultat | 1 178 | 970 | 449 | 331 | 383 | 480 | 367 | 263 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 50 | 114 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Anläggningstillgångar | 50 | 50 | 114 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Kundfordringar | 844 | 511 | 302 | 205 | 391 | 272 | 183 | 269 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 621 | 906 | 748 | 640 | 753 | 973 | 436 | 498 | – |
| Kassa och bank | 153 | 532 | 281 | 15 | 96 | 0 | 333 | 521 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 774 | 1 438 | 1 030 | 655 | 850 | 973 | 769 | 1 019 | – |
| Summa tillgångar | 1 824 | 1 488 | 1 143 | 705 | 900 | 1 023 | 819 | 1 069 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 60 | 246 | – |
| Fritt eget kapital | 1 178 | 970 | 449 | 331 | 383 | 480 | 426 | 510 | – |
| Eget kapital | 1 278 | 1 070 | 549 | 431 | 483 | 580 | 526 | 610 | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 1 | 9 | 10 | 14 | 83 | 119 | 269 | – |
| Skatteskulder | 203 | 162 | 44 | 35 | 130 | 223 | 106 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 547 | 419 | 595 | 274 | 416 | 443 | 293 | 460 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 824 | 1 488 | 1 143 | 705 | 900 | 1 023 | 819 | 1 069 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1.5 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 178 | 970 | 449 | 331 | 383 | 480 | 426 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70 % | 71,9 % | 48 % | 61,1 % | 53,7 % | 56,7 % | 64,2 % | 57 % | – |
| Kassalikviditet | 325 % | 344 % | 173 % | 239 % | 204 % | 220 % | 262 % | 222 % | – |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 35,8 % | 20 % | 16,3 % | 15,2 % | 15 % | 24,2 % | 11,1 % | – |
| Vinstmarginal | 37,8 % | 34 % | 19,6 % | 16 % | 15,4 % | 14,9 % | 24,2 % | 13 % | 13,9 % |
| Omsättningstillväxt | 9,2 % | 25 % | 9,5 % | −16,4 % | −24 % | 111,6 % | −20,6 % | 57,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 92,2 % | 90,6 % | 81,8 % | 76,8 % | 79,3 % | 82,8 % | 69,7 % | 43,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 990 tkr | 1 823 tkr | 1 459 tkr | 1 333 tkr | 1 593 tkr | 2 095 tkr | 1 980 tkr | 1 663 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | – | 0 |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | – | 0 |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 63 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 178 tkr | 970 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 178 tkr | 970 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −970 tkr | −449 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 970 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 970 tkr | 449 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 278 tkr | 1 070 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 178 tkr | 970 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 970 tkr | 449 tkr |
| Forslag disposition | 1 178 tkr | 970 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 762 tkr | 334 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 61 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 268 tkr | 196 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 0 | −64 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 50 tkr | 50 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mad in Swe Applications ABHuvudarbetsställe
Göteborg
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556765-6045
Registreringsdatum
12 september 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.