MadeMill AB
556588-7865Aktiebolagreg. 2000
Halmstad, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 540 tkr
Resultat efter fin. poster
165 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Heagård, 305 91 Halmstad
Postadress
Heagård, 305 91 Halmstad
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel med kläder, skor, aaccessoarer, livsmedel, konfektyrer och prydnad, konsultationer inom byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 3 537 tkr | 119 tkr | – |
| 2018 | 3 086 tkr | −76 tkr | – |
| 2019 | 3 177 tkr | 53 tkr | 589 tkr |
| 2020 | 2 660 tkr | 132 tkr | 657 tkr |
| 2021 | 3 088 tkr | 161 tkr | – |
| 2022 | 3 499 tkr | −123 tkr | – |
| 2023 | 3 771 tkr | 129 tkr | 730 tkr |
| 2024 | 4 026 tkr | 167 tkr | 856 tkr |
| 2025 | 4 540 tkr | 165 tkr | 986 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 3,6 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 12,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 540 | 4 026 | 3 771 | 3 499 | 3 088 | 2 660 | 3 177 | 3 086 | 3 537 |
| Förändring av lager | – | −151 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | 2 | 5 | – | – | 76 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 545 | 3 877 | 3 776 | – | – | 2 736 | 3 177 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 2 407 | 2 567 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 3 056 | – | – | – | – | 1 661 | 2 090 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 715 | 689 | 541 | – | – | 428 | 472 | – | – |
| Personalkostnader | 592 | 588 | 522 | – | – | 497 | 524 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | 7 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 9 | 13 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 373 | 3 697 | 3 630 | – | – | 2 593 | 3 087 | – | – |
| Rörelseresultat | 173 | 180 | 146 | – | – | 143 | 90 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – | 3 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 8 | 13 | 17 | – | – | 14 | 49 | – | – |
| Finansiella poster | −8 | −13 | −17 | – | – | −11 | −37 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 165 | 167 | 129 | −123 | 161 | 132 | 53 | −76 | 119 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | −32 | – | – | −39 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 165 | 167 | 97 | – | – | 93 | 53 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 35 | 42 | 20 | – | – | 25 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 130 | 126 | 77 | – | – | 68 | 53 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 7 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | – | – | 10 | 10 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | – | – | 10 | 17 | – | – |
| Varulager | 1 569 | 1 537 | 1 689 | – | – | 1 283 | 1 232 | – | – |
| Kundfordringar | 19 | 11 | 22 | – | – | 55 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 32 | 72 | – | – | 87 | 143 | – | – |
| Kassa och bank | 12 | – | – | – | – | 70 | 64 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 702 | 1 569 | 1 761 | – | – | 1 440 | 1 439 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 712 | 1 579 | 1 771 | – | – | 1 450 | 1 456 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 736 | 610 | 533 | – | – | 469 | 417 | – | – |
| Fritt eget kapital | 866 | 736 | 610 | – | – | 537 | 469 | – | – |
| Eget kapital | 986 | 856 | 730 | – | – | 657 | 589 | – | – |
| Obeskattade reserver | 32 | 32 | 32 | – | – | 39 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 189 | – | – | 226 | 156 | – | – |
| Leverantörsskulder | 406 | 350 | 577 | – | – | 237 | 304 | – | – |
| Skatteskulder | 35 | 13 | 0 | – | – | 33 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 693 | 691 | 819 | – | – | 527 | 710 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 712 | 1 579 | 1 771 | – | – | 1 450 | 1 456 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,1 % | 55,8 % | 42,7 % | – | – | 47,5 % | 40,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 19 % | 5 % | 9 % | – | – | 30 % | 29 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,8 % | 4,5 % | 3,9 % | – | – | 5,4 % | 2,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,6 % | 4,2 % | 3,4 % | −3,5 % | 5,2 % | 5 % | 1,7 % | −2,5 % | 3,4 % |
| Omsättningstillväxt | 12,8 % | 6,8 % | 7,8 % | – | 16,1 % | −16,3 % | 3 % | −12,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 14,7 % | 10,5 % | – | – | 10,3 % | 9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 540 tkr | – | – | – | – | 1 330 tkr | 1 588 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 10 tkr | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | 10 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 130 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 130 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −126 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 126 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 856 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 130 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 4 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 866 tkr | 736 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 866 tkr | 736 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 83 tkr | 20 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 569 tkr | 1 537 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 236 tkr | 308 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | – |
| Periodiseringsfonder | 32 tkr | 32 tkr |
| Redovisningsmedel | 0 | – |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MadeMill ABHuvudarbetsställe
Heagård, 305 91 Halmstad
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556588-7865
Registreringsdatum
10 april 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Halmstad, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.711 – Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder
Övriga registrerade namn
1 st
- Mademill Consulting – särskilt företagsnamn, registrerat 20 juni 2012. För den del av verksamheten som avser konsultationer inom byggnadsverksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.