Madsen Automation och Utveckling AB
559198-3787Aktiebolagreg. 2019
Skövde, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 097 tkr
Resultat efter fin. poster
370 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ringstigen 21, 541 36 Skövde
Postadress
c/o Johan Madsen, Ringstigen 21, 541 36 Skövde
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tekniska konsulttjänster inom automation, konstruktion, elteknik och projektledning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1 622 tkr | 519 tkr | – |
| 2024 | 1 834 tkr | 667 tkr | – |
| 2025 | 2 039 tkr | 556 tkr | 2 185 tkr |
| 2026 | 2 097 tkr | 370 tkr | 2 438 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 17,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 2,8 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 097 | 2 039 | 1 834 | 1 622 |
| Rörelseintäkter | 2 097 | 2 039 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 175 | 297 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 499 | 295 | – | – |
| Personalkostnader | 955 | 890 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 711 | 1 499 | – | – |
| Rörelseresultat | 386 | 540 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 22 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 30 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −16 | 16 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 370 | 556 | 667 | 519 |
| Resultat före skatt | 370 | 556 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 77 | 114 | – | – |
| Årets resultat | 293 | 441 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 319 | 1 387 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 319 | 1 387 | – | – |
| Kundfordringar | 162 | 255 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 448 | 446 | – | – |
| Kassa och bank | 1 606 | 1 270 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 054 | 1 716 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 373 | 3 104 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 095 | 1 694 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 388 | 2 135 | – | – |
| Eget kapital | 2 438 | 2 185 | – | – |
| Långfristiga skulder | 650 | 745 | – | – |
| Leverantörsskulder | 98 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 285 | 174 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 373 | 3 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | −100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,3 % | 70,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 720 % | 989 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,4 % | 26,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,6 % | 27,3 % | 36,4 % | 32 % |
| Omsättningstillväxt | 2,8 % | 11,2 % | 13,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 12 % | 20,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 097 tkr | 2 039 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 293 tkr | 441 tkr |
| Byggnader mark | 1 193 tkr | 1 259 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 251 tkr | 1 267 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 58 tkr | 8 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −16 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 293 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −441 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 441 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 40 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 288 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 388 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | −100 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 126 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 163 tkr | 133 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 37 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 30 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 4 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 550 tkr | 570 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 32 tkr | 32 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 158 tkr | 105 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 650 tkr | 745 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 184 tkr | 148 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Madsen Automation och Utveckling ABHuvudarbetsställe
Ringstigen 21, 541 36 Skövde
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559198-3787
Registreringsdatum
12 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skövde, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.