MAF Trotting AB
559237-2717Aktiebolagreg. 2020
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−18 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Förrådsgatan 5, 803 09 Gävle
Postadress
c/o Er Revision i Gävle Ab, Förrådsgatan 5, 803 09 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva travverksamhet, uppfödning samt därmed förening verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 5 281 tkr | 5 306 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 5 056 tkr | 6 056 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 6 197 tkr | 7 987 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 3 977 tkr | 6 731 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −266 tkr | 19 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −18 tkr | 25 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 50,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 18 | 4 | 1 | 1 | 1 | 4 |
| Personalkostnader | 0 | 12 | 21 | 19 | 18 | 0 |
| Rörelsekostnader | 18 | 16 | 23 | 20 | 19 | 4 |
| Rörelseresultat | −18 | −16 | −23 | −20 | −19 | −4 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | −250 | 4 000 | 6 250 | 5 150 | 5 400 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 32 | 75 | 115 |
| Finansiella poster | 0 | −250 | 4 000 | 6 218 | 5 075 | 5 285 |
| Resultat efter finansiella poster | −18 | −266 | 3 977 | 6 197 | 5 056 | 5 281 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 34 | 194 | 0 |
| Resultat före skatt | −18 | −266 | 3 977 | 6 231 | 5 250 | 5 281 |
| Årets resultat | −18 | −266 | 3 977 | 6 231 | 5 250 | 5 281 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 84 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 7 500 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| Anläggningstillgångar | 84 | 0 | 7 500 | 7 500 | 7 500 | 7 500 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 75 | 1 730 | 3 823 | 2 834 | 3 747 |
| Kassa och bank | 28 | 1 | 1 | 24 | 27 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 29 | 76 | 1 731 | 3 847 | 2 861 | 3 780 |
| Summa tillgångar | 113 | 76 | 9 231 | 11 347 | 10 361 | 11 280 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 18 | 260 | 2 729 | 1 731 | 781 | 0 |
| Fritt eget kapital | −0 | −6 | 6 706 | 7 962 | 6 031 | 5 281 |
| Eget kapital | 25 | 19 | 6 731 | 7 987 | 6 056 | 5 306 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 139 | 1 805 |
| Kortfristiga skulder | 88 | 58 | 2 500 | 3 360 | 4 167 | 4 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 113 | 76 | 9 231 | 11 347 | 10 361 | 11 280 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 6 490 | 2 000 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | 24,5 % | 72,9 % | 70,4 % | 58,5 % | 47 % |
| Kassalikviditet | 33 % | 132 % | 69 % | 114 % | 69 % | 91 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −72,6 % | −1 421,5 % | 59,1 % | 78 % | 86,7 % | 99,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −18 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −18 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 266 tkr | −3 977 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −266 tkr | 3 977 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 24 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 6 490 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 25 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −18 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 24 tkr | 44 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 6 490 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | −241 | −6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −241 | −6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 84 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 84 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 920 | 75 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
MAF Trotting ABHuvudarbetsställe
Förrådsgatan 5, 803 09 Gävle
Träning & gym
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559237-2717
Registreringsdatum
17 januari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Träning & gym
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.