MAFÖ Aktiebolag
556141-1876Aktiebolagreg. 1970
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 415 tkr
Resultat efter fin. poster
427 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skrikjädra Gårdsväg 1, 746 93 Bålsta
Postadress
Skrikjädra Gårdsväg 1, 746 93 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 106 tkr | 1 260 tkr | – |
| 2023 | 2 242 tkr | 368 tkr | – |
| 2024 | 4 996 tkr | 3 340 tkr | 5 340 tkr |
| 2025 | 9 609 tkr | 1 916 tkr | 6 185 tkr |
| 2026 | 2 415 tkr | 427 tkr | 7 035 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,4 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 17,7 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −74,9 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 415 | 9 609 | 4 996 | 2 242 | 2 106 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 473 | 649 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 415 | 10 082 | 5 645 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 6 123 | 303 | – | – |
| Handelsvaror | 260 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 008 | 1 375 | 1 192 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 938 | 846 | 874 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 206 | 8 344 | 2 369 | – | – |
| Rörelseresultat | 209 | 1 738 | 3 276 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 87 | 178 | 64 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 217 | 177 | 64 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 427 | 1 916 | 3 340 | 368 | 1 260 |
| Bokslutsdispositioner | 573 | −776 | −1 070 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 000 | 1 140 | 2 270 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 149 | 294 | 480 | – | – |
| Årets resultat | 850 | 845 | 1 790 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 334 | 4 002 | 3 341 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 66 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 400 | 4 068 | 3 341 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 139 | 79 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 153 | 518 | 207 | – | – |
| Kassa och bank | 1 643 | 11 322 | 5 243 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 796 | 11 841 | 5 449 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 196 | 15 909 | 8 790 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 065 | 5 220 | 3 430 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 915 | 6 065 | 5 220 | – | – |
| Eget kapital | 7 035 | 6 185 | 5 340 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 000 | 3 574 | 2 798 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 34 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 443 | 335 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 160 | 6 151 | 653 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 196 | 15 909 | 8 790 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 200 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,4 % | 56,7 % | 86 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 242 % | 193 % | 835 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 18,1 % | 65,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,7 % | 19,9 % | 66,9 % | 16,4 % | 59,8 % |
| Omsättningstillväxt | −74,9 % | 92,3 % | 122,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 % | 13,7 % | 33,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 199 tkr | 2 012 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 66 tkr | 66 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 66 tkr | 66 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 66 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 850 tkr | 845 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 850 tkr | 845 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −845 tkr | −1 790 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 845 tkr | 1 790 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 7 035 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 850 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | 813 tkr | 356 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −240 tkr | −420 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 443 tkr | 508 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 643 tkr | 643 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 199 tkr | 134 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 65 tkr | 64 tkr |
| Forslag disposition | 6 915 tkr | 6 065 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 715 tkr | 6 065 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | 59 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 387 tkr | 483 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 645 tkr | 645 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 259 tkr | 162 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 96 tkr | 95 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 2 504 tkr | 3 011 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 5 762 tkr | 5 804 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 258 tkr | 2 792 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 311 tkr | 1 010 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 269 tkr | 2 108 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 776 tkr | 687 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 311 tkr | 411 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 106 tkr | 321 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 138 tkr | 5 662 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 802 tkr | 1 562 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 132 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juli 2025 – 30 juni 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
MAFÖ AktiebolagHuvudarbetsställe
Skrikjädra Gårdsväg 1, 746 93 Bålsta
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556141-1876
Registreringsdatum
16 november 1970
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.