Magi & Mingel AB
559167-5169Aktiebolagreg. 2018
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 145 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 859 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bollvägen 18, 151 59 Södertälje
Postadress
c/o Malki, Bollvägen 18, 151 59 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva festvåning-, catering-, restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 901 tkr | 253 tkr | – |
| 2020 | 489 tkr | −85 tkr | 154 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −33 tkr | 70 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −85 tkr | 10 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −10 tkr | 0 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −2 tkr | 48 tkr |
| 2025 | 4 145 tkr | −2 859 tkr | 51 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 0,5 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −69 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 145 | 0 | 0 | 0 | 0 | 489 | 901 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 156 | 0 | 0 | 0 | 0 | 489 | – |
| Handelsvaror | 2 435 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 496 | 2 | 3 | 10 | 38 | 154 | – |
| Personalkostnader | 738 | – | – | 41 | 121 | 420 | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 200 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | −127 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 6 869 | 2 | 3 | 51 | 33 | 574 | – |
| Rörelseresultat | −2 713 | −2 | −3 | −51 | −33 | −85 | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 146 | 0 | 7 | 1 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | −146 | 0 | −8 | −34 | −1 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 859 | −2 | −10 | −85 | −33 | −85 | 253 |
| Resultat före skatt | −2 859 | −2 | −10 | −85 | −33 | −85 | – |
| Årets resultat | −2 859 | −2 | −10 | −85 | −33 | −85 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 960 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 1 | 70 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 960 | – | – | 1 | 70 | 0 | – |
| Varulager | 175 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 35 | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 786 | 0 | 0 | 9 | 2 | 151 | – |
| Kassa och bank | 1 874 | 48 | 0 | 0 | 17 | 131 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 835 | 48 | 0 | 9 | 19 | 281 | – |
| Summa tillgångar | 9 795 | 48 | 0 | 10 | 89 | 281 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 860 | 0 | −40 | 45 | 104 | 179 | – |
| Fritt eget kapital | 2 860 | −2 | −50 | −40 | 20 | 104 | – |
| Eget kapital | 51 | 48 | 0 | 10 | 70 | 154 | – |
| Långfristiga skulder | 2 470 | – | – | 0 | 8 | 19 | – |
| Leverantörsskulder | 2 029 | – | – | – | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 58 | – |
| Kortfristiga skulder | 7 274 | – | – | 0 | 11 | 109 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 795 | 48 | 0 | 10 | 89 | 281 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,5 % | 100 % | 100 % | 100 % | 79,2 % | 54,8 % | – |
| Kassalikviditet | 64 % | – | – | – | 175 % | 259 % | – |
| Rörelsemarginal | −65,5 % | – | – | – | −1 648 200 % | −17,3 % | – |
| Vinstmarginal | −69 % | – | – | – | −1 675 000 % | −17,3 % | 28,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | −100 % | −45,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −5 617,2 % | −5 % | −259 700 % | −818,3 % | −47,6 % | −55,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 382 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 859 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 859 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 2 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | −50 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −2 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 2 862 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 51 tkr | 48 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 859 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | −50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 2 862 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 860 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 860 tkr | −2 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 143 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 4 960 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 6 160 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 200 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 6 160 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 200 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 175 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Overkursfond | −2 860 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 643 tkr | 3 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 789 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 470 tkr | – |
| Skulder ovriga foretag agarintresse kortfristiga | 4 350 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 105 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Magi & Mingel ABHuvudarbetsställe
Bollvägen 18, 151 59 Södertälje
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559167-5169
Registreringsdatum
8 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.