Magnus Ahlberg Bygg AB
556912-6674Aktiebolagreg. 2012
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
−262 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 083 tkr
Soliditet
−167 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Årdalavägen 111, 125 40 Älvsjö
Postadress
Årdalavägen 111, 125 40 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsverksamhet med byggnadsentreprenader, ny-, till- och ombyggnader, reparationer och konsultationer inom byggnadsområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 454 tkr | 129 tkr | – |
| 2017 | 3 103 tkr | 60 tkr | – |
| 2018 | 5 062 tkr | 416 tkr | 413 tkr |
| 2019 | 5 520 tkr | 96 tkr | 488 tkr |
| 2020 | 4 277 tkr | 562 tkr | 929 tkr |
| 2021 | 4 279 tkr | 83 tkr | 991 tkr |
| 2022 | 2 886 tkr | −467 tkr | 524 tkr |
| 2023 | 2 318 tkr | −35 tkr | 489 tkr |
| 2024 | −262 tkr | −1 083 tkr | −594 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −167,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 413,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −111,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −262 | 2 318 | 2 886 | 4 279 | 4 277 | 5 520 | 5 062 | 3 103 | 2 454 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 329 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | −262 | 2 318 | 2 886 | 4 279 | 4 606 | 5 520 | 5 062 | – | – |
| Handelsvaror | 483 | 1 387 | 2 057 | 3 040 | 2 769 | 4 294 | 3 687 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 151 | 268 | 351 | 210 | 396 | 368 | 341 | – | – |
| Personalkostnader | 6 | 515 | 770 | 769 | 737 | 756 | 523 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 160 | 160 | 160 | 160 | 123 | 0 | 87 | – | – |
| Rörelsekostnader | 800 | 2 330 | 3 338 | 4 180 | 4 025 | 5 418 | 4 637 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 062 | −12 | −452 | 99 | 581 | 103 | 425 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 25 | 25 | 16 | 16 | 18 | 6 | 9 | – | – |
| Finansiella poster | −21 | −23 | −15 | −16 | −18 | −6 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 083 | −35 | −467 | 83 | 562 | 96 | 416 | 60 | 129 |
| Resultat före skatt | −1 083 | −35 | −467 | 83 | 562 | 96 | 416 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 21 | 121 | 21 | 93 | – | – |
| Årets resultat | −1 083 | −35 | −467 | 62 | 441 | 75 | 323 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 134 | 294 | 454 | 614 | 774 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 134 | 294 | 454 | 614 | 774 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 1 035 | 68 | 186 | 42 | 40 | 797 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 154 | 1 657 | 835 | 788 | 76 | 1 004 | 1 626 | – | – |
| Kassa och bank | 68 | 106 | 333 | 636 | 1 847 | 1 168 | 253 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 222 | 1 763 | 1 168 | 1 424 | 1 922 | 2 172 | 1 879 | – | – |
| Summa tillgångar | 356 | 2 057 | 1 622 | 2 038 | 2 697 | 2 172 | 1 879 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 439 | 474 | 941 | 879 | 438 | 363 | 40 | – | – |
| Fritt eget kapital | −644 | 439 | 474 | 941 | 879 | 438 | 363 | – | – |
| Eget kapital | −594 | 489 | 524 | 991 | 929 | 488 | 413 | – | – |
| Långfristiga skulder | 244 | 305 | 362 | 417 | 669 | 13 | 72 | – | – |
| Leverantörsskulder | 49 | 475 | 409 | 23 | 207 | 993 | 795 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 33 | 0 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 706 | 1 263 | 736 | 630 | 1 098 | 1 671 | 1 395 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 356 | 2 057 | 1 622 | 2 038 | 2 697 | 2 172 | 1 879 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −167,1 % | 23,8 % | 32,3 % | 48,6 % | 34,5 % | 22,5 % | 22 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 140 % | 159 % | 226 % | 175 % | 130 % | 135 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 405,3 % | −0,5 % | −15,7 % | 2,3 % | 13,6 % | 1,9 % | 8,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 413,4 % | −1,5 % | −16,2 % | 1,9 % | 13,1 % | 1,7 % | 8,2 % | 1,9 % | 5,3 % |
| Omsättningstillväxt | −111,3 % | −19,7 % | −32,6 % | 0,1 % | −22,5 % | 9 % | 63,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 182,3 % | −7,2 % | −89,1 % | 6,3 % | 47,5 % | 15,4 % | 78,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 2 318 tkr | 2 886 tkr | 4 279 tkr | 4 277 tkr | 5 520 tkr | 5 062 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −1 083 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 083 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 35 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −35 tkr | −467 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −594 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 083 tkr | −35 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −644 tkr | 439 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −644 tkr | 439 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 476 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 134 tkr | 294 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 801 tkr | 801 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 668 tkr | 507 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 160 tkr | 160 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 151 tkr | 146 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 657 tkr | 788 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 244 tkr | 305 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | −1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Magnus Ahlberg Bygg ABHuvudarbetsställe
Årdalavägen 111, 125 40 Älvsjö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-6674
Registreringsdatum
3 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.