Magnus Hansson Måleri AB
559334-6447Aktiebolagreg. 2021
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 683 tkr
Resultat efter fin. poster
695 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eklanda Hage 6, 431 49 Mölndal
Postadress
c/o Magnus Hansson, Eklanda Hage 6, 431 49 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Måleriarbeten för företag och privatkunder
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 765 tkr | 658 tkr | 547 tkr |
| 2022 | 2 694 tkr | 1 684 tkr | 1 695 tkr |
| 2023 | 2 600 tkr | 1 223 tkr | 2 470 tkr |
| 2024 | 2 730 tkr | 821 tkr | 2 888 tkr |
| 2025 | 2 683 tkr | 695 tkr | 3 132 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 25,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −1,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 683 | 2 730 | 2 600 | 2 694 | 765 | – |
| Rörelseintäkter | 2 683 | 2 730 | 2 600 | 2 694 | 765 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 245 | 235 | 244 | 364 | 46 | – |
| Övriga externa kostnader | 507 | 480 | 427 | 608 | 51 | – |
| Personalkostnader | 1 155 | 1 135 | 709 | 10 | 10 | – |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 105 | 27 | 27 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 012 | 1 955 | 1 407 | 1 010 | 106 | – |
| Rörelseresultat | 671 | 775 | 1 193 | 1 684 | 658 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 23 | 47 | 30 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 23 | 46 | 30 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 695 | 821 | 1 223 | 1 684 | 658 | – |
| Resultat före skatt | 695 | 821 | 1 223 | 1 684 | 658 | – |
| Skatt på årets resultat | 143 | 169 | 253 | 349 | 136 | – |
| Årets resultat | 551 | 652 | 970 | 1 335 | 522 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 314 | 419 | 82 | 110 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 540 | 540 | 540 | 540 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 854 | 959 | 622 | 650 | – | – |
| Kundfordringar | 366 | 589 | 305 | 235 | 181 | – |
| Kortfristiga fordringar | 546 | 751 | 331 | 281 | 186 | – |
| Kassa och bank | 2 156 | 1 716 | 1 830 | 1 279 | 557 | – |
| Omsättningstillgångar | 2 702 | 2 467 | 2 161 | 1 560 | 743 | – |
| Summa tillgångar | 3 556 | 3 426 | 2 783 | 2 210 | 743 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 2 556 | 2 212 | 1 475 | 335 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 107 | 2 863 | 2 445 | 1 670 | 522 | – |
| Eget kapital | 3 132 | 2 888 | 2 470 | 1 695 | 547 | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 46 | 55 | 116 | 44 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 124 | 362 | 126 | – |
| Kortfristiga skulder | 424 | 538 | 314 | 515 | 195 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 556 | 3 426 | 2 783 | 2 210 | 743 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0.25 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 308 | 235 | 195 | 188 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,1 % | 84,3 % | 88,7 % | 76,7 % | 73,7 % | – |
| Kassalikviditet | 637 % | 459 % | 689 % | 303 % | 380 % | – |
| Rörelsemarginal | 25 % | 28,4 % | 45,9 % | 62,5 % | 86,1 % | – |
| Vinstmarginal | 25,9 % | 30,1 % | 47 % | 62,5 % | 86 % | – |
| Omsättningstillväxt | −1,7 % | 5 % | −3,5 % | 252,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 17,6 % | 22,6 % | 39,3 % | 78,8 % | 95,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 683 tkr | 2 730 tkr | 2 600 tkr | 2 694 tkr | 3 060 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 540 tkr | 540 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 540 tkr | 540 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 551 tkr | 652 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 551 tkr | 652 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −652 tkr | −970 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 652 tkr | 970 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 308 tkr | 235 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 132 tkr | 2 888 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 551 tkr | 652 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 308 tkr | 235 tkr |
| Forslag disposition | 3 107 tkr | 2 863 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 785 tkr | 2 556 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 314 tkr | 419 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 524 tkr | 524 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 210 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 524 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 105 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 55 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 180 tkr | 162 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 63 tkr | 166 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 347 tkr | 326 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 13 sep. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Magnus Hansson Måleri ABHuvudarbetsställe
Eklanda Hage 6, 431 49 Mölndal
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559334-6447
Registreringsdatum
13 september 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.