Magnus Öström Musik & Media Aktiebolag
556575-6375Aktiebolagreg. 1999
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
910 tkr
Resultat efter fin. poster
−62 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kristallvägen 123, 126 79 Hägersten
Postadress
Kristallvägen 123, 126 79 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva musikframförande, musikproduktion, fonogramutgivning, royalty och musikförlagsverksamhet, komponera musik, skriva arrangemang, texter och litteratur, utföra textarbeten, layout, design, konsultation och undervisning inom musik och media, katalogisering, organisering och datorisering av arkiv och boksamlingar samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 466 tkr | −30 tkr | – |
| 2017 | 418 tkr | 19 tkr | – |
| 2018 | 469 tkr | 27 tkr | 132 tkr |
| 2019 | 1 048 tkr | 253 tkr | 278 tkr |
| 2020 | 692 tkr | 57 tkr | 209 tkr |
| 2021 | 549 tkr | 29 tkr | 224 tkr |
| 2022 | 949 tkr | −100 tkr | 219 tkr |
| 2023 | 778 tkr | −104 tkr | 117 tkr |
| 2024 | 1 015 tkr | 85 tkr | 194 tkr |
| 2025 | 910 tkr | −62 tkr | 137 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 51,3 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −6,8 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt −10,3 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 910 | 1 015 | 778 | 949 | 549 | 692 | 1 048 | 469 | 418 | 466 |
| Förändring av lager | −1 | 0 | −2 | 1 | 13 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 82 | 1 | 219 | 96 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 909 | 1 017 | 859 | 950 | 781 | 788 | 1 048 | 469 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 140 | 111 | 302 | 139 | 42 | 35 | 64 | 25 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 359 | 310 | 360 | 367 | 271 | 261 | 289 | 199 | – | – |
| Personalkostnader | 469 | 499 | 292 | 534 | 431 | 430 | 441 | 217 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | 7 | 3 | 4 | 2 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 971 | 932 | 963 | 1 050 | 752 | 731 | 796 | 441 | – | – |
| Rörelseresultat | −62 | 85 | −104 | −100 | 29 | 57 | 253 | 27 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −62 | 85 | −104 | −100 | 29 | 57 | 253 | 27 | 19 | −30 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | −5 | 2 | 97 | −8 | −17 | −64 | −9 | – | – |
| Resultat före skatt | −57 | 80 | −103 | −3 | 20 | 40 | 189 | 18 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | 0 | 1 | 5 | 9 | 43 | 6 | – | – |
| Årets resultat | −57 | 77 | −103 | −4 | 15 | 31 | 146 | 12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 9 | 14 | 20 | 25 | 31 | 9 | 9 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 | 9 | 14 | 20 | 25 | 31 | 9 | 9 | – | – |
| Varulager | 22 | 23 | 23 | 23 | 22 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 36 | 15 | 10 | 10 | 0 | 3 | 3 | 40 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 136 | 188 | 144 | 207 | 105 | 213 | 166 | – | – |
| Kassa och bank | 75 | 123 | 46 | 153 | 226 | 330 | 257 | 36 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 258 | 282 | 257 | 320 | 455 | 436 | 470 | 202 | – | – |
| Summa tillgångar | 267 | 291 | 272 | 339 | 480 | 466 | 479 | 211 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 94 | 17 | 119 | 124 | 109 | 78 | 32 | 19 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 94 | 17 | 119 | 124 | 109 | 178 | 32 | – | – |
| Eget kapital | 137 | 194 | 117 | 219 | 224 | 209 | 278 | 132 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 5 | 0 | 2 | 98 | 90 | 73 | 9 | – | – |
| Leverantörsskulder | 14 | 14 | 40 | 5 | 30 | 16 | 33 | 43 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | – | 0 | 6 | 33 | 33 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 130 | 92 | 155 | 119 | 158 | 167 | 128 | 71 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 267 | 291 | 272 | 339 | 480 | 466 | 479 | 211 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 51,3 % | 68 % | 42,9 % | 65 % | 62,9 % | 60,1 % | 70,1 % | 65,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 181 % | 281 % | 151 % | 250 % | 274 % | 260 % | 366 % | 287 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −6,8 % | 8,4 % | −13,4 % | −10,5 % | 5,3 % | 8,3 % | 24,1 % | 5,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −6,8 % | 8,4 % | −13,4 % | −10,5 % | 5,3 % | 8,2 % | 24,1 % | 5,8 % | 4,6 % | −6,4 % |
| Omsättningstillväxt | −10,3 % | 30,5 % | −18 % | 72,9 % | −20,7 % | −34 % | 123,4 % | 12,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −41,7 % | 39,9 % | −88,1 % | −2 % | 6,7 % | 15 % | 52,6 % | 9,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 910 tkr | 1 015 tkr | 778 tkr | 949 tkr | 549 tkr | 692 tkr | 1 048 tkr | 469 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −57 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −57 tkr | 77 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −77 tkr | 103 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 77 tkr | −103 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 5 tkr | −5 tkr |
| Forskott fran kunder | 31 tkr | 19 tkr |
| Forslag disposition | 37 tkr | 94 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 94 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 79 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 105 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 105 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 34 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 34 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 22 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 62 tkr | 55 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 9 tkr | 9 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 5 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 38 tkr | 10 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 23 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Magnus Öström Musik & Media AktiebolagHuvudarbetsställe
Kristallvägen 123, 126 79 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556575-6375
Registreringsdatum
29 september 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.