Magnus Persson Elektronik Aktiebolag
556478-3826Aktiebolagreg. 1993
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 385 tkr
Resultat efter fin. poster
4 409 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Smedsbergsgatan 14, 431 69 Mölndal
Postadress
Smedsbergsgatan 14, 431 69 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva teknisk konsultverksamhet, konstruktion och försäljning inom hemelektronik och databranschen. Bolaget skall även bedriva handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 285 tkr | 789 tkr | – |
| 2019 | 1 321 tkr | 668 tkr | – |
| 2020 | 1 164 tkr | 993 tkr | 3 476 tkr |
| 2021 | 1 221 tkr | 819 tkr | 3 956 tkr |
| 2022 | 1 458 tkr | 609 tkr | 4 313 tkr |
| 2023 | 1 343 tkr | 625 tkr | 4 679 tkr |
| 2024 | 1 296 tkr | 531 tkr | 4 983 tkr |
| 2025 | 1 385 tkr | 4 409 tkr | 13 993 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,1 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 318,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian −1,4 %
Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 385 | 1 296 | 1 343 | 1 458 | 1 221 | 1 164 | 1 321 | 1 285 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 17 | 0 | 144 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 385 | 1 296 | 1 361 | 1 458 | 1 365 | 1 164 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 131 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 101 | 59 | 62 | 27 | 30 | 34 | – | – |
| Personalkostnader | 673 | 674 | 674 | 842 | 504 | 797 | – | – |
| Rörelsekostnader | 774 | 733 | 736 | 869 | 534 | 962 | – | – |
| Rörelseresultat | 611 | 563 | 624 | 589 | 831 | 202 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 3 794 | −36 | 0 | 20 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 4 | 1 | – | 0 | 791 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 13 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 3 798 | −32 | 0 | 19 | −13 | 791 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 4 409 | 531 | 625 | 609 | 819 | 993 | 668 | 789 |
| Bokslutsdispositioner | −925 | −130 | −156 | −152 | −204 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 484 | 401 | 469 | 457 | 615 | 993 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 722 | 97 | 103 | 100 | 134 | 213 | – | – |
| Årets resultat | 2 762 | 304 | 365 | 357 | 480 | 781 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 835 | 5 265 | 5 125 | 4 497 | 4 188 | 3 603 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 15 835 | 5 265 | 5 125 | 4 497 | 4 188 | 3 603 | – | – |
| Kundfordringar | 587 | 558 | 0 | 601 | 281 | 119 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 751 | 821 | 327 | 745 | 694 | 341 | – | – |
| Kassa och bank | 106 | 85 | 299 | 4 | 62 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 857 | 906 | 626 | 748 | 756 | 346 | – | – |
| Summa tillgångar | 16 692 | 6 170 | 5 752 | 5 246 | 4 944 | 3 948 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 11 111 | 4 559 | 4 193 | 3 836 | 3 356 | 2 575 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 873 | 4 863 | 4 559 | 4 193 | 3 836 | 3 356 | – | – |
| Eget kapital | 13 993 | 4 983 | 4 679 | 4 313 | 3 956 | 3 476 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 742 | 817 | 687 | 531 | 379 | 175 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 518 | – | – | 0 | 304 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 957 | 370 | 386 | 401 | 609 | 297 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 692 | 6 170 | 5 752 | 5 246 | 4 944 | 3 948 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,1 % | 91,3 % | 90,8 % | 90,3 % | 86,1 % | 91,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 90 % | 244 % | 162 % | 187 % | 124 % | 116 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 44,1 % | 43,5 % | 46,5 % | 40,4 % | 68,1 % | 17,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 318,3 % | 41 % | 46,5 % | 41,8 % | 67,1 % | 85,3 % | 50,6 % | 61,4 % |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | −3,5 % | −7,9 % | 19,4 % | 4,9 % | −11,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 % | 6,1 % | 7,8 % | 8,3 % | 12,1 % | 22,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 385 tkr | 1 296 tkr | 1 343 tkr | 1 458 tkr | 1 221 tkr | 1 164 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 15 835 tkr | 5 265 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 15 835 tkr | 5 265 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 678 tkr | 373 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 14 248 tkr | 512 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 762 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 762 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −304 tkr | −365 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 304 tkr | 365 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 6 248 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 13 993 tkr | 4 983 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 762 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 6 248 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −925 tkr | – |
| Forslag disposition | 13 873 tkr | 4 863 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 873 tkr | 4 863 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 24 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | – | −130 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 164 tkr | 239 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 423 tkr | 354 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 742 tkr | 817 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | 16 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Magnus Persson Elektronik AktiebolagHuvudarbetsställe
Smedsbergsgatan 14, 431 69 Mölndal
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556478-3826
Registreringsdatum
15 december 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.