Magnus Roos Licenssvets AB
559186-8301Aktiebolagreg. 2018
Lidköping, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
117 tkr
Resultat efter fin. poster
−87 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Saleby Svenningsgården 2, 531 93 Lidköping
Postadress
Saleby Svenningsgården 2, 531 93 Lidköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet bestående av svets- & rörarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 750 tkr | −65 tkr | – |
| 2021 | 1 170 tkr | 286 tkr | – |
| 2022 | 353 tkr | −265 tkr | 210 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −174 tkr | 36 tkr |
| 2024 | 1 041 tkr | 117 tkr | 153 tkr |
| 2025 | 117 tkr | −87 tkr | 45 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,1 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal −74,8 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt −88,8 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 117 | 1 041 | 0 | 353 | 1 170 | 750 |
| Övriga rörelseintäkter | −0 | −0 | 29 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 117 | 1 041 | 29 | 354 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 59 | 196 | 70 | 71 | – | – |
| Personalkostnader | 129 | 682 | 22 | 421 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 46 | 111 | 123 | – | – |
| Rörelsekostnader | 202 | 924 | 203 | 616 | – | – |
| Rörelseresultat | −86 | 117 | −174 | −262 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −0 | 0 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −87 | 117 | −174 | −265 | 286 | −65 |
| Resultat före skatt | −87 | 117 | −174 | −265 | – | – |
| Årets resultat | −87 | 117 | −174 | −265 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 51 | 66 | 39 | 172 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 51 | 66 | 39 | 172 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 55 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 43 | 10 | 3 | 59 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 123 | 34 | 24 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 43 | 133 | 37 | 82 | – | – |
| Summa tillgångar | 94 | 198 | 76 | 254 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 83 | −14 | 160 | 425 | – | – |
| Fritt eget kapital | −5 | 103 | −14 | 160 | – | – |
| Eget kapital | 45 | 153 | 36 | 210 | – | – |
| Långfristiga skulder | 30 | 0 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 7 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 7 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 46 | 40 | 44 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 94 | 198 | 76 | 254 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,1 % | 77 % | 47,2 % | 82,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 231 % | 290 % | 93 % | 186 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −73,1 % | 11,3 % | – | −74,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −74,8 % | 11,2 % | – | −75,1 % | 24,5 % | −8,7 % |
| Omsättningstillväxt | −88,8 % | – | −100 % | −69,9 % | 55,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −192,9 % | 76,6 % | −486,1 % | −126,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 0 tkr | 353 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −87 tkr | 117 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 200 tkr | 200 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 30 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −87 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −117 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 117 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 30 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forslag disposition | −5 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −5 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 51 tkr | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 540 tkr | 540 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 489 tkr | 474 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 15 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 19 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Magnus Roos Licenssvets ABHuvudarbetsställe
Saleby Svenningsgården 2, 531 93 Lidköping
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559186-8301
Registreringsdatum
18 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidköping, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.530 – Metallegoarbeten
- SNI 66.120 – Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.