Maheg AB
556916-7082Aktiebolagreg. 2012
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−38 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mamsell Ullas Väg 3, 129 39 Hägersten
Postadress
c/o Marianne Morén, Mamsell Ullas Väg 3, 129 39 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom medicinsk biovetenskap. Handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 4 042 tkr | 3 762 tkr | – |
| 2018 | 2 834 tkr | 2 455 tkr | – |
| 2019 | 2 363 tkr | 1 976 tkr | 10 586 tkr |
| 2020 | 4 071 tkr | 3 855 tkr | 13 442 tkr |
| 2021 | 3 021 tkr | 2 314 tkr | – |
| 2022 | 2 821 tkr | 1 914 tkr | – |
| 2023 | 5 359 tkr | 4 625 tkr | 19 681 tkr |
| 2024 | 2 443 tkr | 21 430 tkr | 40 703 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 313 tkr | 40 263 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −38 tkr | 40 013 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 2 443 | 5 359 | 2 821 | 3 021 | 4 071 | 2 363 | 2 834 | 4 042 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 18 | 25 | – | – | 20 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 2 461 | 5 384 | – | – | 4 091 | 2 373 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 62 | 225 | 147 | – | – | 89 | 277 | – | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 803 | 677 | – | – | 138 | 168 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 24 | 24 | – | – | 24 | 24 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 582 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 51 | 644 | 1 052 | 847 | – | – | 251 | 469 | – | – |
| Rörelseresultat | −51 | −644 | 1 408 | 4 537 | – | – | 3 840 | 1 904 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 940 | 609 | 92 | – | – | 15 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | −1 | 1 | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 12 | 957 | 20 021 | 89 | – | – | 15 | 71 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −38 | 313 | 21 430 | 4 625 | 1 914 | 2 314 | 3 855 | 1 976 | 2 455 | 3 762 |
| Resultat före skatt | −38 | 313 | 21 430 | 4 625 | – | – | 3 855 | 1 976 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 65 | 407 | 959 | – | – | 827 | 438 | – | – |
| Årets resultat | −41 | 249 | 21 022 | 3 666 | – | – | 3 028 | 1 538 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 3 232 | 3 256 | – | – | 3 328 | 3 352 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 39 035 | 39 035 | 2 817 | 2 817 | – | – | 1 317 | 917 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 39 035 | 39 035 | 6 049 | 6 073 | – | – | 4 645 | 4 269 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 261 | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 563 | 478 | 658 | 710 | – | – | 724 | 742 | – | – |
| Kassa och bank | 496 | 812 | 34 061 | 13 175 | – | – | 8 498 | 5 781 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 060 | 1 290 | 34 718 | 13 885 | – | – | 9 222 | 6 524 | – | – |
| Summa tillgångar | 40 095 | 40 325 | 40 768 | 19 958 | – | – | 13 867 | 10 793 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 40 004 | 39 964 | 19 631 | 15 965 | – | – | 10 364 | 8 999 | – | – |
| Fritt eget kapital | 39 963 | 40 213 | 40 653 | 19 631 | – | – | 13 392 | 10 536 | – | – |
| Eget kapital | 40 013 | 40 263 | 40 703 | 19 681 | – | – | 13 442 | 10 586 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 2 | 0 | – | – | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 67 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 82 | 63 | 65 | 277 | – | – | 425 | 206 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 40 095 | 40 325 | 40 768 | 19 958 | – | – | 13 867 | 10 793 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 210 | 209 | 689 | – | – | – | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 99,8 % | 99,8 % | 98,6 % | – | – | 96,9 % | 98,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 285 % | 2 061 % | 53 624 % | 5 007 % | – | – | 2 171 % | 3 165 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 57,7 % | 84,7 % | – | – | 94,3 % | 80,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 877,2 % | 86,3 % | 67,9 % | 76,6 % | 94,7 % | 83,6 % | 86,6 % | 93,1 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −54,4 % | 90 % | −6,6 % | – | 72,3 % | −16,6 % | −29,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | 0,6 % | 51,7 % | 18,6 % | – | – | 22,5 % | 14,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 2 443 tkr | 5 359 tkr | – | – | 4 071 tkr | 2 363 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 36 218 tkr | 36 218 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 36 218 tkr | 36 218 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 187 | 36 218 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 817 tkr | 2 817 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 817 tkr | 2 817 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −41 tkr | 249 tkr |
| Byggnader mark | 0 | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | 0 | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 3 389 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 157 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −41 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −249 tkr | −21 022 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 249 tkr | 21 022 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 209 tkr | 689 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 40 013 tkr | 40 263 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −41 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 209 tkr | 689 tkr |
| Forslag disposition | 39 963 tkr | 40 213 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 39 753 tkr | 40 004 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 278 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 563 tkr | 478 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 48 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 18 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 feb. 2019 – 31 jan. 2020 · Inlämnad –
Maheg ABHuvudarbetsställe
Mamsell Ullas Väg 3, 129 39 Hägersten
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556916-7082
Registreringsdatum
21 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.