MAJA Medical AB
559417-3030Aktiebolagreg. 2023
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
737 tkr
Resultat efter fin. poster
168 tkr
Soliditet
52 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Genetikvägen 18, 756 59 Uppsala
Postadress
Genetikvägen 18, 756 59 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård och fysioterapi samt erbjuda kurser, föreläsningar och utbildning i dessa ämnen och därmed angränsande verksamheter såsom fysioterapeutisk träning, dykmedicin, flygmedicin, bergsmedicin och vildmarksmedicin. Utveckling av medicintekniska produkter inom anestesi och intensivvård. Därtill medicinsk forskning och utveckling samt undervisning i dessa ämnen samt därmed förenlig verksamhet. Överskott av kapital kan nyttjas till förvaltning och handel med värdepapper därtill associerade finansiella instrument, fordon och fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 145 tkr | 112 tkr | 113 tkr |
| 2024 | 464 tkr | 191 tkr | 176 tkr |
| 2025 | 737 tkr | 168 tkr | 158 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 52,2 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 22,8 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 58,8 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 737 | 464 | 145 | – |
| Rörelseintäkter | 737 | 464 | 145 | – |
| Handelsvaror | 514 | 220 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 53 | 52 | 35 | – |
| Personalkostnader | 3 | 4 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 0 | – |
| Rörelsekostnader | 570 | 276 | 35 | – |
| Rörelseresultat | 167 | 189 | 110 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 168 | 191 | 112 | – |
| Resultat före skatt | 168 | 191 | 112 | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | 40 | 23 | – |
| Årets resultat | 132 | 150 | 88 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 97 | 134 | 27 | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 134 | 42 | – |
| Kassa och bank | 204 | 265 | 121 | – |
| Omsättningstillgångar | 303 | 399 | 162 | – |
| Summa tillgångar | 303 | 399 | 162 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 133 | 151 | 88 | – |
| Eget kapital | 158 | 176 | 113 | – |
| Leverantörsskulder | 84 | 151 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 145 | 223 | 49 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 303 | 399 | 162 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 130 | 150 | 88 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 52,2 % | 44,1 % | 69,8 % | – |
| Kassalikviditet | 209 % | 179 % | 331 % | – |
| Rörelsemarginal | 22,7 % | 40,7 % | 76,1 % | – |
| Vinstmarginal | 22,8 % | 41,2 % | 77,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | 58,8 % | 220 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,7 % | 85,5 % | 78 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 132 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 132 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −150 tkr | −88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 150 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 88 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 158 tkr | 176 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 132 tkr | 150 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 88 tkr |
| Forslag disposition | 133 tkr | 151 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 tkr | 860 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 62 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 10 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
MAJA Medical ABHuvudarbetsställe
Genetikvägen 18, 756 59 Uppsala
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559417-3030
Registreringsdatum
10 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 86.102 – Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
- SNI 86.222 – Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.