Major invest AB
559261-0520Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 089 tkr
Resultat efter fin. poster
−194 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Torkel Knutssonsgatan 33, 118 49 Stockholm
Postadress
c/o Färska Stoppet/Mariatorget, Torkel Knutssonsgatan 33, 118 49 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom frisör.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 18 tkr |
| 2022 | 209 tkr | 194 tkr | 174 tkr |
| 2023 | 432 tkr | 421 tkr | 424 tkr |
| 2024 | 946 tkr | −397 tkr | 132 tkr |
| 2025 | 1 741 tkr | −85 tkr | 47 tkr |
| 2026 | 2 089 tkr | −194 tkr | 113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −9,3 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 20 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 089 | 1 741 | 946 | 432 | 209 | 0 |
| Förändring av lager | 0 | 0 | 24 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 230 | 77 | 119 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 319 | 1 819 | 1 089 | 432 | 209 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 787 | 715 | 490 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 724 | 692 | 725 | 11 | 15 | 7 |
| Personalkostnader | 923 | 416 | 191 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 78 | 78 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 513 | 1 901 | 1 484 | 11 | 15 | 7 |
| Rörelseresultat | −194 | −82 | −395 | 421 | 194 | −7 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 3 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −2 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −194 | −85 | −397 | 421 | 194 | −7 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 105 | −105 | – | – |
| Resultat före skatt | −194 | −85 | −292 | 316 | 194 | −7 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 0 | 65 | 39 | 0 |
| Årets resultat | −194 | −85 | −292 | 251 | 156 | −7 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 156 | 234 | 312 | 200 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 180 | 180 | 180 | 360 | 100 | 100 |
| Anläggningstillgångar | 336 | 414 | 492 | 560 | 100 | 100 |
| Varulager | 42 | 42 | 24 | – | – | – |
| Kundfordringar | 10 | 9 | 8 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 84 | 89 | 64 | – | 0 | 1 |
| Kassa och bank | 7 | 45 | 39 | 416 | 260 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 133 | 175 | 127 | 416 | 260 | 1 |
| Summa tillgångar | 469 | 590 | 619 | 976 | 360 | 101 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 282 | 107 | 399 | 149 | −7 | 0 |
| Fritt eget kapital | 88 | 22 | 107 | 399 | 149 | −7 |
| Eget kapital | 113 | 47 | 132 | 424 | 174 | 18 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 0 | 105 | – | – |
| Långfristiga skulder | 300 | 450 | 390 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 50 | 29 | 0 | 7 | 0 |
| Skatteskulder | 17 | 1 | 65 | 104 | 39 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 56 | 93 | 98 | 447 | 186 | 83 |
| Summa eget kapital och skulder | 469 | 590 | 619 | 976 | 360 | 101 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,1 % | 8 % | 21,3 % | 52 % | 48,3 % | 17,7 % |
| Kassalikviditet | 162 % | 144 % | 106 % | 93 % | 140 % | 1 % |
| Rörelsemarginal | −9,3 % | −4,7 % | −41,8 % | 97,5 % | 93 % | – |
| Vinstmarginal | −9,3 % | −4,9 % | −42 % | 97,5 % | 92,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | 20 % | 84 % | 119 % | 106,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −171,6 % | −180,8 % | −221,2 % | 59,1 % | 89,7 % | −39,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 045 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 180 tkr | 180 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 180 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −194 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −194 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 85 tkr | 292 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −85 tkr | −292 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 260 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −194 tkr | −85 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 260 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 31 tkr | 47 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 78 tkr | 78 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 47 tkr | 31 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 16 tkr |
| Forskott fran kunder | 3 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 88 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 88 tkr | 22 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 50 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 125 tkr | 187 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 312 tkr | 312 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 187 tkr | 125 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 62 tkr | 62 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 42 tkr | 42 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 24 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 23 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 300 tkr | 450 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Major invest ABHuvudarbetsställe
Torkel Knutssonsgatan 33, 118 49 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559261-0520
Registreringsdatum
26 juni 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.