MakeByMägi AB
559082-3026Aktiebolagreg. 2016
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
423 tkr
Resultat efter fin. poster
−71 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flöjtgatan 5, 421 39 Västra Frölunda
Postadress
Flöjtgatan 5, 421 39 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva makeupkonsultation med tillhörande försäljning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 285 tkr | 18 tkr | – |
| 2018 | 72 tkr | 5 tkr | – |
| 2019 | 80 tkr | 31 tkr | 92 tkr |
| 2020 | 12 tkr | −6 tkr | 86 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 78 tkr |
| 2022 | 277 tkr | 26 tkr | 100 tkr |
| 2023 | 457 tkr | 8 tkr | 104 tkr |
| 2024 | 553 tkr | 14 tkr | 112 tkr |
| 2025 | 423 tkr | −71 tkr | 41 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,1 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −16,7 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −23,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 423 | 553 | 457 | 277 | 0 | 12 | 80 | 72 | 285 |
| Rörelseintäkter | 423 | 553 | 457 | 277 | 0 | 12 | 80 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 187 | 152 | 150 | 89 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 8 | 41 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 244 | 248 | 206 | 68 | 8 | 10 | 8 | – | – |
| Personalkostnader | 59 | 138 | 92 | 94 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 490 | 538 | 448 | 251 | 8 | 18 | 49 | – | – |
| Rörelseresultat | −67 | 15 | 9 | 26 | −7 | −6 | 31 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 4 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −4 | −2 | −1 | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −71 | 14 | 8 | 26 | −7 | −6 | 31 | 5 | 18 |
| Resultat före skatt | −71 | 14 | 8 | 26 | −7 | −6 | 31 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 4 | 4 | 0 | 0 | 7 | – | – |
| Årets resultat | −71 | 8 | 4 | 21 | −7 | −6 | 24 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 50 | 52 | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 158 | 182 | 131 | 107 | 9 | 3 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | −0 | 15 | 20 | 39 | 72 | 86 | 111 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 158 | 198 | 150 | 146 | 80 | 89 | 111 | – | – |
| Summa tillgångar | 158 | 198 | 150 | 146 | 80 | 89 | 111 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 62 | 54 | 50 | 28 | 28 | 28 | 17 | – | – |
| Fritt eget kapital | −9 | 62 | 54 | 50 | 28 | 36 | 42 | – | – |
| Eget kapital | 41 | 112 | 104 | 100 | 78 | 86 | 92 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 33 | 8 | 4 | – | 0 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 117 | 86 | 47 | 46 | 2 | 3 | 19 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 158 | 198 | 150 | 146 | 80 | 89 | 111 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,1 % | 56,7 % | 69 % | 68,2 % | 97,5 % | 96,6 % | 82,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 135 % | 231 % | 323 % | 315 % | 4 015 % | 2 957 % | 580 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −15,8 % | 2,8 % | 2 % | 9,2 % | – | −46,2 % | 38,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −16,7 % | 2,5 % | 1,7 % | 9,4 % | – | −50 % | 38,8 % | 6,9 % | 6,3 % |
| Omsättningstillväxt | −23,5 % | 21,1 % | 65,2 % | 77 709 % | −100 % | −85 % | 11,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −171,1 % | 7,3 % | 4 % | 21,4 % | −9,5 % | −6,8 % | 26,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 423 tkr | 553 tkr | 457 tkr | 277 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −71 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −71 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 41 tkr | 112 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −71 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −9 tkr | 62 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −9 tkr | 62 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 38 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 70 tkr | 111 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 80 tkr | 31 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 27 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
MakeByMägi ABHuvudarbetsställe
Flöjtgatan 5, 421 39 Västra Frölunda
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559082-3026
Registreringsdatum
27 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.