Mäklarna i Alingsås AB
559418-2254Aktiebolagreg. 2023
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 620 tkr
Soliditet
38 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kungsgatan 14, 441 30 Alingsås
Postadress
Kungsgatan 14, 441 30 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsmäkleri och tillhörig verksamhet. Bolaget skall förvalta fast och lös egendom och tillhörig verksamhet. Bolaget skall förvalta värdepapper och tillhörig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2024 | 0 tkr | −2 tkr | 25 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 398 tkr | 1 424 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 620 tkr | 2 923 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 8 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 8 | 2 | – |
| Rörelseresultat | −2 | −8 | −2 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 606 | 1 406 | – | – |
| Finansiella poster | 1 622 | 1 406 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 620 | 1 398 | −2 | – |
| Resultat före skatt | 1 620 | 1 398 | −2 | – |
| Årets resultat | 1 620 | 1 398 | −2 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 327 | 6 327 | 6 000 | – |
| Anläggningstillgångar | 6 327 | 6 327 | 6 000 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 | 257 | 2 | – |
| Kassa och bank | 28 | 14 | 6 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 396 | 272 | 8 | – |
| Summa tillgångar | 7 723 | 6 599 | 6 008 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 279 | 0 | 2 | – |
| Fritt eget kapital | 2 898 | 1 399 | 0 | – |
| Eget kapital | 2 923 | 1 424 | 25 | – |
| Långfristiga skulder | 4 800 | 5 175 | 5 800 | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 183 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 723 | 6 599 | 6 008 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,9 % | 21,6 % | 0,4 % | – |
| Kassalikviditet | – | – | 4 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 55,4 % | 98,2 % | −6,1 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 6 000 tkr | 6 000 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 327 tkr | 327 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 327 tkr | 327 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 327 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 620 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 620 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 398 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 398 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 120 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 923 tkr | 1 424 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 620 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 120 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 368 tkr | 257 tkr |
| Forslag disposition | 2 898 tkr | 1 399 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 896 tkr | 1 399 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 800 tkr | 5 175 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 16 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 17 jan. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Mäklarna i Alingsås ABHuvudarbetsställe
Kungsgatan 14, 441 30 Alingsås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559418-2254
Registreringsdatum
17 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.