swereg

Mälardalens Naprapatklinik AB

559185-5407Aktiebolagreg. 2018

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Västerås, Västmanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 427 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

337 tkr

+49 % mot föregående år

Soliditet

95 %

+1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Naprapat Västerås - Mälardalens Naprapatklinik - Boka tid direkt

Naprapat Västerås. Din hälsa är det viktigaste du har. Vi hjälper dig till ett liv i balans. En bättre vardag, varje dag. Boka tid direkt!

malardalensnaprapatklinik.se

Adresser

Besöksadress

Biskopsgatan 5 A Nb, 722 11 Västerås

Postadress

Biskopsgatan 5 A Nb, 722 11 Västerås

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva vård i form av naprapati, behandling av muskuloskeletala besvär inom ramen för vad som ingår i yrkesrollen Leg. Naprapat, föreläsningar och utbildning inom hälsa, träning, livsstilsförändring, coachning, ergonomi, företagshälsovård, leda gruppträning, försäljning av hälso- produkter, massage och friskvård. Äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 542 tkr646 tkr523 tkr
20211 259 tkr326 tkr608 tkr
20221 268 tkr317 tkr885 tkr
20231 257 tkr186 tkr1 032 tkr
20241 321 tkr226 tkr711 tkr
20251 427 tkr337 tkr878 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 94,9 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal 23,6 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt 8 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 4271 3211 2571 2681 2591 542
Övriga rörelseintäkter034––––
Rörelseintäkter1 4271 3551 2571 2681 2591 542
Råvaror och förnödenheter3301172
Övriga externa kostnader303327291263239271
Personalkostnader759759720634625555
Av- och nedskrivningar264259525269
Rörelsekostnader1 0921 1311 070949933896
Rörelseresultat336224187319326646
Ränteintäkter och liknande22––––
Räntekostnader och liknande000200
Finansiella poster12−0−2−0−0
Resultat efter finansiella poster337226186317326646
Bokslutsdispositioner––0326−38
Resultat före skatt337226186349333607
Skatt på årets resultat7047397272135
Årets resultat267179147277260473

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar91216386138190
Anläggningstillgångar91216386138190
Kundfordringar–011370
Kortfristiga fordringar13417412713711
Kassa och bank7005668891 060942719
Omsättningstillgångar8357401 0161 073949730
Summa tillgångar9257611 0791 1591 087920
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat5614828355582980
Fritt eget kapital828661982835558473
Eget kapital8787111 032885608523
Obeskattade reserver–––03238
Långfristiga skulder–10230231231
Leverantörsskulder–––051
Skatteskulder1617142173114
Kortfristiga skulder47494644217128
Summa eget kapital och skulder9257611 0791 1591 087920

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)00500–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet94,9 %93,4 %95,7 %76,3 %58,2 %60,1 %
Kassalikviditet1 760 %1 505 %2 194 %2 435 %438 %569 %
Rörelsemarginal23,5 %17 %14,9 %25,1 %25,9 %41,9 %
Vinstmarginal23,6 %17,1 %14,8 %25 %25,9 %41,9 %
Omsättningstillväxt8 %5,1 %−0,9 %0,7 %−18,3 %–
Avkastning på eget kapital30,4 %25,2 %14,3 %31,3 %42,8 %90,4 %
Omsättning per anställd1 427 tkr1 321 tkr1 257 tkr1 268 tkr1 259 tkr1 542 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital267 tkr179 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat267 tkr179 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−179 tkr−147 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning179 tkr147 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning100 tkr500 tkr
Forslag disposition828 tkr661 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning828 tkr661 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter19 tkr–
Inventarier verktyg installationer91 tkr21 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden131 tkr294 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar40 tkr273 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar259 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop96 tkr0
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar26 tkr42 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar259 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga115 tkr174 tkr
Ovriga kortfristiga skulder21 tkr23 tkr
Ovriga langfristiga skulder–824
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Mälardalens Naprapatklinik ABHuvudarbetsställe

    Biskopsgatan 5 A Nb, 722 11 Västerås

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559185-5407

Registreringsdatum

13 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Västerås, Västmanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.950 – Fysioterapeutisk verksamhet

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler