Mälardalens Projekt- och Byggledning AB
556989-8546Aktiebolagreg. 2014
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 245 tkr
Resultat efter fin. poster
224 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Genvägen 9, 749 41 Enköping
Postadress
c/o Petri Karppinen, Genvägen 9, 749 41 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom bygg- och fastighetsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 246 tkr | −13 tkr | – |
| 2019 | 268 tkr | 36 tkr | – |
| 2020 | 81 tkr | 29 tkr | 116 tkr |
| 2021 | 103 tkr | −48 tkr | 68 tkr |
| 2022 | 112 tkr | −35 tkr | 34 tkr |
| 2023 | 109 tkr | 34 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 1 391 tkr | 436 tkr | 427 tkr |
| 2025 | 2 245 tkr | 224 tkr | 392 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 10 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 61,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 245 | 1 391 | 109 | 112 | 103 | 81 | 268 | 246 |
| Rörelseintäkter | 2 245 | 1 391 | 109 | 112 | 103 | 81 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 567 | 133 | 10 | 17 | 47 | 17 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 239 | 115 | 63 | 129 | 103 | 22 | – | – |
| Personalkostnader | 1 213 | 704 | – | – | 0 | 12 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 021 | 954 | 75 | 147 | 151 | 52 | – | – |
| Rörelseresultat | 224 | 437 | 34 | −35 | −48 | 29 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 224 | 436 | 34 | −35 | −48 | 29 | 36 | −13 |
| Resultat före skatt | 224 | 436 | 34 | −35 | −48 | 29 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 54 | 78 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 170 | 359 | 34 | −35 | −48 | 29 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 4 | 5 | 7 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 2 | 4 | 5 | 7 | – | – |
| Kundfordringar | 603 | 106 | 5 | 5 | 0 | 44 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 638 | 281 | 5 | 12 | 1 | 50 | – | – |
| Kassa och bank | 258 | 505 | 78 | 36 | 68 | 73 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 896 | 787 | 83 | 48 | 69 | 122 | – | – |
| Summa tillgångar | 896 | 787 | 85 | 52 | 74 | 129 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 172 | 18 | −16 | 18 | 66 | 37 | – | – |
| Fritt eget kapital | 342 | 377 | 18 | −16 | 18 | 66 | – | – |
| Eget kapital | 392 | 427 | 68 | 34 | 68 | 116 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Leverantörsskulder | 121 | 1 | 4 | 13 | 2 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 81 | 78 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 504 | 360 | 18 | 18 | 5 | 12 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 896 | 787 | 85 | 52 | 74 | 129 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 205 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,7 % | 54,2 % | 79,4 % | 64,9 % | 92,6 % | 89,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 178 % | 218 % | 475 % | 265 % | 1 250 % | 988 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 10 % | 31,4 % | 31,6 % | −31,1 % | −46,1 % | 35,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 10 % | 31,4 % | 31,5 % | −31,1 % | −46,1 % | 35,7 % | 13,4 % | −5,4 % |
| Omsättningstillväxt | 61,4 % | 1 176,3 % | −2,7 % | 8,4 % | 28,3 % | −69,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 43,5 % | 84,1 % | 50,6 % | −104 % | −69,7 % | 24,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 245 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 170 tkr | 359 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 170 tkr | 359 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −359 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 359 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 205 tkr | – |
| Forslag disposition | 342 tkr | 377 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 142 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 205 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 tkr | 238 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 0 | 407 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 407 | 2 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 22 tkr | 166 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 43 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mälardalens Projekt- och Byggledning ABHuvudarbetsställe
Genvägen 9, 749 41 Enköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556989-8546
Registreringsdatum
11 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 93.191 – Tävling med hästar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.