Mälardalens Regelbyggen Aktiebolag
556182-0365Aktiebolagreg. 1973
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 tkr
Resultat efter fin. poster
−14 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solna
Postadress
Box 1027, 171 21 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, exploatering-, byggnads- och arkitektverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 30 tkr | 8 tkr | – |
| 2021 | 37 tkr | 12 tkr | – |
| 2022 | 28 tkr | 3 tkr | 401 tkr |
| 2023 | 20 tkr | 2 tkr | 403 tkr |
| 2024 | 28 tkr | 3 tkr | 406 tkr |
| 2025 | 7 tkr | −14 tkr | 393 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −200 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −75 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 28 | 20 | 28 | 37 | 30 |
| Rörelseintäkter | 7 | 28 | 20 | 28 | – | – |
| Handelsvaror | 3 | 8 | 2 | 9 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 18 | 17 | 16 | 16 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 21 | 25 | 18 | 25 | – | – |
| Rörelseresultat | −14 | 3 | 2 | 3 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 | 3 | 2 | 3 | 12 | 8 |
| Resultat före skatt | −14 | 3 | 2 | 3 | – | – |
| Årets resultat | −14 | 3 | 2 | 3 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 155 | 155 | 155 | 155 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 155 | 155 | 155 | 155 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 70 | 45 | 53 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 70 | 45 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 213 | 201 | 223 | 208 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 253 | 270 | 268 | 273 | – | – |
| Summa tillgångar | 408 | 425 | 423 | 428 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 286 | 283 | 281 | 279 | – | – |
| Fritt eget kapital | 273 | 286 | 283 | 281 | – | – |
| Eget kapital | 393 | 406 | 403 | 401 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 2 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 16 | 19 | 19 | 27 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 408 | 425 | 423 | 428 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,2 % | 95,5 % | 95,5 % | 93,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 614 % | 1 419 % | 1 392 % | 1 007 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −197,2 % | 10,9 % | 10 % | 9,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −200 % | 10,7 % | 10 % | 10,7 % | 32,4 % | 26,7 % |
| Omsättningstillväxt | −75 % | 40 % | −28,6 % | −24,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,5 % | 0,8 % | 0,5 % | 0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | 3 tkr |
| Byggnader mark | 155 tkr | 155 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 155 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 393 tkr | 406 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 273 tkr | 286 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 273 tkr | 286 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 786 | 116 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 619 | 4 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mälardalens Regelbyggen AktiebolagHuvudarbetsställe
Solna
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556182-0365
Registreringsdatum
2 juli 1973
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.