Mälarindustri AB
559266-4535Aktiebolagreg. 2020
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
359 tkr
Resultat efter fin. poster
−114 tkr
Soliditet
14 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lokes Väg 32, 723 55 Västerås
Postadress
c/o Anneli Shams Karlsson, Lokes Väg 32, 723 55 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Blandat lantbruksarbete, grovarbete, maskinförare av traktorer hjullastare, snöröjning, maskin och redskapsservice. drängarbete, snickeri och måleri, tillverkning och reparationer av redskap samt svetsjobb.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −1 tkr | 24 tkr |
| 2021 | 94 tkr | 53 tkr | 67 tkr |
| 2022 | 24 tkr | −22 tkr | 45 tkr |
| 2023 | 76 tkr | −7 tkr | 38 tkr |
| 2024 | 498 tkr | 37 tkr | 72 tkr |
| 2025 | 359 tkr | −114 tkr | 16 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 14,1 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −31,7 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −27,8 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 359 | 498 | 76 | 24 | 94 | 0 |
| Rörelseintäkter | 359 | 498 | 76 | 24 | 94 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 88 | 429 | 45 | 7 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 24 | 37 | 21 | 40 | 1 |
| Personalkostnader | 362 | 8 | 0 | 18 | – | – |
| Rörelsekostnader | 473 | 462 | 82 | 46 | 41 | 1 |
| Rörelseresultat | −114 | 36 | −7 | −22 | 53 | −1 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −114 | 37 | −7 | −22 | 53 | −1 |
| Resultat före skatt | −114 | 37 | −7 | −22 | 53 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 3 | – | 0 | 11 | 0 |
| Årets resultat | −114 | 34 | −7 | −22 | 42 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 53 | 60 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 82 | 12 | 11 | 11 | 0 |
| Kassa och bank | 40 | 59 | 38 | 64 | 89 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 115 | 141 | 50 | 75 | 100 | 24 |
| Summa tillgångar | 115 | 141 | 50 | 75 | 100 | 24 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 105 | 13 | 20 | 42 | −1 | 0 |
| Fritt eget kapital | −9 | 47 | 13 | 20 | 42 | −1 |
| Eget kapital | 16 | 72 | 38 | 45 | 67 | 24 |
| Långfristiga skulder | 1 | 6 | 6 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 49 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 11 | 11 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 98 | 63 | 6 | 30 | 34 | −0 |
| Summa eget kapital och skulder | 115 | 141 | 50 | 75 | 100 | 24 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 14,1 % | 51,2 % | 76,3 % | 59,9 % | 66,2 % | 100,7 % |
| Kassalikviditet | 117 % | 224 % | 831 % | 249 % | 296 % | −14 002 % |
| Rörelsemarginal | −31,6 % | 7,3 % | −8,9 % | −90,1 % | 56,6 % | – |
| Vinstmarginal | −31,7 % | 7,4 % | −9,1 % | −90 % | 56,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −27,8 % | 558,6 % | 215,1 % | −74,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −701,2 % | 47,2 % | −18,1 % | −48,1 % | 63,7 % | −3,7 % |
| Omsättning per anställd | 359 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −114 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −114 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 58 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 16 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −114 tkr | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 58 tkr | – |
| Forslag disposition | −9 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −9 tkr | 47 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 18 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 92 tkr | 8 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 749 | 6 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mälarindustri ABHuvudarbetsställe
Lokes Väg 32, 723 55 Västerås
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559266-4535
Registreringsdatum
10 augusti 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.610 – Stödverksamhet avseende växtodling
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.