Målarnes Färg Aktiebolag
556015-1895Aktiebolagreg. 1918
Jönköping, Jönköpings län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
41 684 tkr
Resultat efter fin. poster
2 626 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Herkulesvägen 1 B, 553 03 Jönköping
Postadress
Herkulesvägen 1 B, 553 03 Jönköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med målerimaterialer samt äga och förvalta fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 23 046 tkr | 423 tkr | – |
| 2018 | 26 457 tkr | 1 030 tkr | – |
| 2019 | 29 828 tkr | 1 196 tkr | – |
| 2020 | 33 405 tkr | 3 383 tkr | 4 575 tkr |
| 2021 | 39 317 tkr | 3 212 tkr | 6 489 tkr |
| 2022 | 41 992 tkr | 1 063 tkr | 2 549 tkr |
| 2023 | 34 915 tkr | −653 tkr | 1 556 tkr |
| 2024 | 40 751 tkr | 1 014 tkr | 2 424 tkr |
| 2025 | 41 684 tkr | 2 626 tkr | 3 936 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,1 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 6,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 2,3 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 41 684 | 40 751 | 34 915 | 41 992 | 39 317 | 33 405 | 29 828 | 26 457 | 23 046 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 801 | 341 | 256 | 251 | 546 | 204 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 43 485 | 41 091 | 35 171 | 42 243 | 39 863 | 33 609 | – | – | – |
| Handelsvaror | 25 003 | 24 001 | 20 483 | 25 984 | 23 637 | 19 901 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 527 | 8 107 | 7 208 | 7 318 | 6 256 | 5 082 | – | – | – |
| Personalkostnader | 7 985 | 7 941 | 7 641 | 7 302 | 6 467 | 4 991 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 347 | 419 | 404 | 462 | 454 | 232 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 40 862 | 40 467 | 35 736 | 41 065 | 36 814 | 30 207 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 623 | 625 | −565 | 1 179 | 3 048 | 3 402 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 54 | 101 | 130 | 17 | 20 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 389 | −88 | −116 | 164 | −20 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 626 | 1 014 | −653 | 1 063 | 3 212 | 3 383 | 1 196 | 1 030 | 423 |
| Bokslutsdispositioner | −54 | 5 | 360 | −126 | −832 | −844 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 2 572 | 1 019 | −293 | 937 | 2 380 | 2 539 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 560 | 151 | 0 | 166 | 466 | 551 | – | – | – |
| Årets resultat | 2 012 | 868 | −293 | 771 | 1 914 | 1 988 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 81 | 161 | 242 | 323 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 497 | 420 | 610 | 898 | 1 124 | 635 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 326 | 339 | 148 | 148 | 148 | 205 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 823 | 840 | 919 | 1 288 | 1 595 | 840 | – | – | – |
| Varulager | 4 438 | 5 703 | 5 145 | 5 395 | 5 713 | 3 569 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 976 | 1 968 | 1 980 | 2 257 | 2 291 | 2 160 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 708 | 4 191 | 3 542 | 7 795 | 8 819 | 6 901 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 73 | 61 | 49 | 91 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 843 | 982 | 73 | 57 | 804 | 614 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 989 | 10 949 | 8 821 | 13 297 | 15 427 | 11 085 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 11 812 | 11 789 | 9 739 | 14 585 | 17 022 | 11 925 | 9 056 | 8 525 | 6 816 |
| Aktiekapital | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 | 164 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 449 | 449 | 449 | 449 | 449 | 449 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 475 | 1 108 | 1 400 | 1 329 | 4 126 | 2 138 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 487 | 1 975 | 1 108 | 2 100 | 6 040 | 4 126 | – | – | – |
| Eget kapital | 3 936 | 2 424 | 1 556 | 2 549 | 6 489 | 4 575 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 202 | 2 148 | 2 153 | 2 513 | 2 387 | 1 555 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 600 | 50 | 77 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 542 | 3 971 | 2 929 | 4 209 | 5 153 | 3 494 | – | – | – |
| Skatteskulder | 87 | – | 0 | 209 | 782 | 546 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 674 | 6 616 | 5 980 | 9 445 | 8 146 | 5 795 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 812 | 11 789 | 9 739 | 14 585 | 17 022 | 11 925 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 19 | 19 | 16 | 14 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 300 | 500 | – | 700 | 4 711 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,1 % | 35 % | 33,5 % | 31,2 % | 49,3 % | 48,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 115 % | 79 % | 61 % | 84 % | 119 % | 130 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 1,5 % | −1,6 % | 2,8 % | 7,8 % | 10,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 6,3 % | 2,5 % | −1,9 % | 2,5 % | 8,2 % | 10,1 % | 4 % | 3,9 % | 1,8 % |
| Omsättningstillväxt | 2,3 % | 16,7 % | −16,9 % | 6,8 % | 17,7 % | 12 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,1 % | 35,8 % | −18,8 % | 30,2 % | 29,5 % | 43,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 779 tkr | 2 145 tkr | 1 838 tkr | 2 625 tkr | 2 808 tkr | 3 341 tkr | 2 983 tkr | 2 646 tkr | 2 305 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (63)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 243 tkr | 48 tkr |
| Aktuell skatt nuvarande period | −560 tkr | −151 tkr |
| Aktuell skattefodran | 0 | 318 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 326 tkr | 339 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 012 tkr | 868 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,462 | – |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 530 tkr | 210 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −31 tkr | −22 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post skatteeffekt | 0,012 | 0,022 |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −195 tkr | 5 tkr |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | 141 tkr | 0 |
| Fordelning styrelseledamoter andel man | 1 | 1 |
| Fordelning verkstallande direktor ovriga ledande befattningshavare andel man | 1 | 1 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 2 253 tkr | 759 tkr |
| Forskott fran kunder | 5 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 3 487 tkr | 1 975 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 187 tkr | 1 475 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 455 tkr | 1 125 tkr |
| Goodwill | 0 | 81 tkr |
| Goodwill anskaffningsvarden | 0 | 404 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 0 | 323 tkr |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 404 tkr | – |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 81 tkr | 81 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 404 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 30 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 161 tkr | 3 654 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 694 tkr | 3 285 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 857 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 364 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 244 tkr | 317 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 836 tkr | 6 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 4 438 tkr | 5 703 tkr |
| Loner andra ersattningar | 5 708 tkr | 5 575 tkr |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 5 708 tkr | 5 575 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 467 tkr | 368 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 524 tkr | 524 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 494 tkr | 473 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 21 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 11 | 13 |
| Medelantalet anstallda man | 4 | 6 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 22 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 73 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 733 tkr | 422 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 200 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 600 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 32 tkr | 66 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 1 953 tkr | 1 840 tkr |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 233 tkr | 303 tkr |
| Perioderingsfonder specifikation | 0 | 141 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,218 | 0,148 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 560 tkr | 151 tkr |
| Reservfond | 285 tkr | 285 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | −10 tkr | 377 tkr |
| Rorelsemarginal | 0,063 | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 19 tkr | 538 tkr |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 2 186 tkr | 2 143 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 287 tkr | 1 472 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 2 tkr | 2 tkr |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 100 | 100 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Målarnes Färg AktiebolagHuvudarbetsställe
Herkulesvägen 1 B, 553 03 Jönköping
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556015-1895
Registreringsdatum
7 januari 1918
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Jönköping, Jönköpings län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
163 800 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.523 – Detaljhandel med färger, fernissor och lacker
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.