Mälarö Inredningar AB
556466-7201Aktiebolagreg. 1993
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
305 tkr
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grindvägen 2 Solgläntan, 746 92 Bålsta
Postadress
Grindvägen 2 Solgläntan, 746 92 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver försäljning av inredning till lager och produktion. Produktområdena är arbetsplatsinredning, ställage, förvaring och transport. Arbetsplatsinredning innefattar arbetsbord, mattor, stolar, rullbanor mm. Ställage innefattar pallställ, hyllställ, grenställ och entresolplan. Förvaring innefattar olika typer av skåp. Transport omfattar olika typer av vagnar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 610 tkr | 39 tkr | – |
| 2017 | 2 900 tkr | 431 tkr | – |
| 2018 | 3 884 tkr | 218 tkr | 506 tkr |
| 2019 | 3 282 tkr | 255 tkr | 605 tkr |
| 2020 | 1 686 tkr | 27 tkr | 526 tkr |
| 2021 | 4 234 tkr | 380 tkr | 827 tkr |
| 2022 | 1 516 tkr | −8 tkr | 669 tkr |
| 2023 | 1 614 tkr | −3 tkr | 666 tkr |
| 2024 | 337 tkr | −279 tkr | 388 tkr |
| 2025 | 305 tkr | −52 tkr | 336 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −17,1 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −9,5 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 305 | 337 | 1 614 | 1 516 | 4 234 | 1 686 | 3 282 | 3 884 | 2 900 | 610 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 64 | 0 | 31 | 89 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 305 | 402 | 1 614 | 1 546 | 4 323 | 1 686 | 3 282 | 3 884 | – | – |
| Handelsvaror | 156 | 214 | 1 170 | 1 100 | 3 418 | 1 180 | 2 404 | 3 009 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 67 | 82 | 168 | 154 | 222 | 225 | 238 | 306 | – | – |
| Personalkostnader | 134 | 383 | 222 | 243 | 294 | 190 | 318 | 284 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 56 | 56 | 8 | 60 | 60 | 60 | – | – |
| Rörelsekostnader | 357 | 679 | 1 616 | 1 554 | 3 941 | 1 655 | 3 020 | 3 659 | – | – |
| Rörelseresultat | −52 | −277 | −1 | −8 | 382 | 31 | 263 | 224 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 4 | 7 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −1 | −0 | −2 | −4 | −7 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | −279 | −3 | −8 | 380 | 27 | 255 | 218 | 431 | 39 |
| Resultat före skatt | −52 | −279 | −3 | −8 | 380 | 27 | 255 | 218 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 79 | 6 | 56 | 50 | – | – |
| Årets resultat | −52 | −279 | −3 | −8 | 301 | 21 | 199 | 168 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 331 | 387 | 443 | 81 | 141 | 201 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 331 | 387 | 443 | 81 | 141 | 201 | – | – |
| Kundfordringar | 15 | 7 | 171 | 352 | 109 | 200 | 220 | 1 906 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 20 | 175 | 352 | 109 | 233 | 264 | 1 939 | – | – |
| Kassa och bank | 344 | 395 | 383 | 321 | 939 | 451 | 587 | 215 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 374 | 415 | 558 | 672 | 1 048 | 685 | 852 | 2 154 | – | – |
| Summa tillgångar | 374 | 415 | 889 | 1 059 | 1 491 | 765 | 992 | 2 355 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 288 | 566 | 569 | 577 | 426 | 405 | 306 | 238 | – | – |
| Fritt eget kapital | 236 | 288 | 566 | 569 | 727 | 426 | 505 | 406 | – | – |
| Eget kapital | 336 | 388 | 666 | 669 | 827 | 526 | 605 | 506 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 24 | 70 | 114 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 6 | 170 | 107 | 425 | 136 | 123 | 1 101 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 71 | 77 | 7 | 66 | 91 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 39 | 28 | 222 | 390 | 664 | 215 | 317 | 1 735 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 374 | 415 | 889 | 1 059 | 1 491 | 765 | 992 | 2 355 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 150 | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89,6 % | 93,3 % | 75 % | 63,2 % | 55,5 % | 68,8 % | 61 % | 21,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 963 % | 1 493 % | 251 % | 172 % | 158 % | 319 % | 269 % | 124 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −17,1 % | −82,2 % | −0,1 % | −0,5 % | 9 % | 1,9 % | 8 % | 5,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −17,1 % | −82,8 % | −0,2 % | −0,5 % | 9 % | 1,6 % | 7,8 % | 5,6 % | 14,9 % | 6,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,5 % | −79,1 % | 6,5 % | −64,2 % | 151,1 % | −48,6 % | −15,5 % | 33,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −15,5 % | −71,9 % | −0,4 % | −1,2 % | 36,4 % | 4 % | 32,9 % | 33,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 305 tkr | 337 tkr | 1 614 tkr | 1 516 tkr | 4 234 tkr | 1 686 tkr | 3 282 tkr | 3 884 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −52 tkr | −279 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −52 tkr | −279 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 279 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −279 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 336 tkr | 388 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −52 tkr | −279 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 236 tkr | 288 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 236 tkr | 288 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 10 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 451 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 120 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 14 tkr | 9 tkr |
| Reservfond | 50 | 50 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Mälarö Inredningar ABHuvudarbetsställe
Grindvägen 2 Solgläntan, 746 92 Bålsta
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556466-7201
Registreringsdatum
3 maj 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.860 – Partihandel med andra insatsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.