Målarprinsen AB
556698-0388Aktiebolagreg. 2006
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
2 373 tkr
Resultat efter fin. poster
629 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vattenledningsvägen 79, 126 35 Hägersten
Postadress
Vattenledningsvägen 79, 126 35 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets huvudsakliga verksamhet ska vara bygg och måleri, samt därmed förenlig verksamhet. Aktiebolagets verksamhet kan även vara att äga och förvalta värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 760 tkr | 884 tkr | – |
| 2019 | 3 471 tkr | 491 tkr | – |
| 2020 | 2 119 tkr | 136 tkr | 202 tkr |
| 2021 | 2 194 tkr | 360 tkr | 330 tkr |
| 2022 | 3 659 tkr | 110 tkr | 192 tkr |
| 2023 | 2 373 tkr | 629 tkr | 683 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 26,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −35,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 373 | 3 659 | 2 194 | 2 119 | 3 471 | 2 760 |
| Förändring av lager | 231 | −66 | 260 | −98 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 260 | 0 | 208 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 604 | 3 853 | 2 454 | 2 230 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 305 | 852 | 19 | 32 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 514 | 292 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 595 | 1 218 | 532 | 722 | – | – |
| Personalkostnader | 1 061 | 1 625 | 958 | 996 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 93 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 961 | 3 695 | 2 117 | 2 041 | – | – |
| Rörelseresultat | 643 | 158 | 338 | 188 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 14 | 48 | 27 | 53 | – | – |
| Finansiella poster | −14 | −48 | 23 | −53 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 629 | 110 | 360 | 136 | 491 | 884 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | −75 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 629 | 110 | 285 | 136 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 137 | 28 | 56 | 34 | – | – |
| Årets resultat | 492 | 82 | 230 | 102 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 137 | 1 137 | 1 898 | 1 000 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 56 | 50 | 50 | 5 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 193 | 1 187 | 1 948 | 1 005 | – | – |
| Varulager | 8 | 345 | 114 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 46 | 0 | 0 | 81 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 231 | 48 | 52 | 127 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | 13 | 6 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 241 | 406 | 171 | 128 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 434 | 1 593 | 2 119 | 1 133 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 92 | 10 | 0 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | 583 | 92 | 230 | 102 | – | – |
| Eget kapital | 683 | 192 | 330 | 202 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 45 | 637 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 309 | 412 | 475 | 122 | – | – |
| Skatteskulder | 122 | 51 | 51 | 274 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 750 | 1 357 | 1 153 | 931 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 434 | 1 593 | 2 119 | 1 133 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 220 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,7 % | 12 % | 15,6 % | 17,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 5 % | 5 % | 14 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | 4,3 % | 15,4 % | 8,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 26,5 % | 3 % | 16,4 % | 6,4 % | 14,2 % | 32 % |
| Omsättningstillväxt | −35,2 % | 66,8 % | 3,5 % | −38,9 % | 25,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 72 % | 42,6 % | 69,7 % | 50,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 186 tkr | 1 830 tkr | 1 097 tkr | 1 060 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 50 tkr | 50 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 6 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 6 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 6 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 492 tkr | 82 tkr |
| Byggnader mark | 1 137 tkr | 1 137 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 1 137 tkr | 1 137 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 639 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 417 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 492 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −82 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 82 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 683 tkr | 192 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 492 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 583 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 583 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 8 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | −6 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 47 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 50 tkr | 50 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 185 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 152 tkr | 105 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 45 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning kortfristiga skulder | 0 | 568 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 8 tkr | 345 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 8 tkr | 345 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar fakturerade delbelopp | 0 | 568 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 53 tkr | 65 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 114 tkr | 156 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Målarprinsen ABHuvudarbetsställe
Vattenledningsvägen 79, 126 35 Hägersten
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556698-0388
Registreringsdatum
3 februari 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.