Mälarsalongen AB
556912-7524Aktiebolagreg. 2012
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 023 tkr
Resultat efter fin. poster
99 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
4
Mälarsalongen - Din frisör i Västerås
Personlig frisör i Västerås med över 15 års erfarenhet. Vi erbjuder klippning, färg och skönhet i lugna salonger. Finns även i Dingtuna. Välkommen att boka din tid.
malarsalongen.se
Adresser
Besöksadress
Pilgatan 25 C, 721 30 Västerås
Postadress
c/o Malin Abrahamsson, Pilgatan 25 C, 721 30 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisör- och skönhetssalong, kapital- förvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 919 tkr | 85 tkr | – |
| 2020 | 1 501 tkr | −74 tkr | – |
| 2021 | 2 210 tkr | 19 tkr | – |
| 2022 | 2 257 tkr | −40 tkr | 75 tkr |
| 2023 | 1 936 tkr | 32 tkr | 107 tkr |
| 2024 | 2 654 tkr | 148 tkr | 199 tkr |
| 2025 | 3 023 tkr | 99 tkr | 226 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,5 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 3,3 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 13,9 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 023 | 2 654 | 1 936 | 2 257 | 2 210 | 1 501 | 1 919 |
| Övriga rörelseintäkter | 144 | 85 | 58 | 135 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 167 | 2 738 | 1 994 | 2 392 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 444 | 224 | 299 | 382 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 531 | 522 | 451 | 467 | – | – | – |
| Personalkostnader | 2 091 | 1 844 | 1 212 | 1 584 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 066 | 2 590 | 1 962 | 2 432 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 101 | 148 | 32 | −40 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 99 | 148 | 32 | −40 | 19 | −74 | 85 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −40 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 99 | 108 | 32 | −40 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | 16 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 78 | 92 | 32 | −40 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 26 | 26 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 26 | 26 | – | – | – |
| Varulager | 306 | 149 | 88 | 98 | – | – | – |
| Kundfordringar | 11 | 5 | 28 | 12 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 26 | 109 | 84 | – | – | – |
| Kassa och bank | 353 | 434 | 171 | 126 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 707 | 609 | 368 | 308 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 707 | 609 | 394 | 334 | 432 | 312 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 99 | 57 | 25 | 65 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 176 | 149 | 57 | 25 | – | – | – |
| Eget kapital | 226 | 199 | 107 | 75 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 40 | 40 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 35 | 74 | 81 | 64 | – | – | – |
| Skatteskulder | 28 | 17 | 4 | 10 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 441 | 370 | 287 | 259 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 707 | 609 | 394 | 334 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 3 | 3 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 50 | 50 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,5 % | 37,9 % | 27,2 % | 22,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 91 % | 124 % | 98 % | 81 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 5,6 % | 1,7 % | −1,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 3,3 % | 5,6 % | 1,7 % | −1,8 % | 0,9 % | −4,9 % | 4,4 % |
| Omsättningstillväxt | 13,9 % | 37 % | −14,2 % | 2,1 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 % | 46,1 % | 30,3 % | −54 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 756 tkr | 663 tkr | 645 tkr | 752 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 26 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 78 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 78 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −92 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 92 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 199 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 78 tkr | 92 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −40 tkr |
| Forskott fran kunder | 9 tkr | – |
| Forslag disposition | 176 tkr | 149 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 126 tkr | 99 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 18 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 306 tkr | 149 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 166 tkr | 150 tkr |
| Periodiseringsfonder | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 203 tkr | 129 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Mälarsalongen ABHuvudarbetsställe
Pilgatan 25 C, 721 30 Västerås
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-7524
Registreringsdatum
3 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.