Mälarstadens Elservice AB
559271-8935Aktiebolagreg. 2020
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 581 tkr
Resultat efter fin. poster
251 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Elservice och Installation i Västerås - Mälarstadens Elservice AB
Behöver du elservice i Västerås? Mälarstadens Elservice AB erbjuder nyinstallationer, felsökning, laddboxar och smarta hem-lösningar. Kontakta oss idag!
malarstadenselservice.se
Adresser
Besöksadress
Cedergatan 9, 723 41 Västerås
Postadress
Cedergatan 9, 723 41 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Elinstallation, elservice, datanät.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 351 tkr | 48 tkr | 62 tkr |
| 2022 | 2 055 tkr | −21 tkr | 41 tkr |
| 2023 | 1 743 tkr | 77 tkr | 105 tkr |
| 2024 | 1 919 tkr | 107 tkr | 168 tkr |
| 2025 | 2 581 tkr | 251 tkr | 272 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 9,7 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 34,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 581 | 1 919 | 1 743 | 2 055 | 1 351 |
| Övriga rörelseintäkter | −1 | 3 | 0 | 7 | – |
| Rörelseintäkter | 2 580 | 1 922 | 1 743 | 2 062 | 1 351 |
| Råvaror och förnödenheter | 973 | 600 | 730 | 1 184 | 647 |
| Övriga externa kostnader | 408 | 395 | 313 | 223 | 227 |
| Personalkostnader | 935 | 813 | 624 | 677 | 429 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 6 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 328 | 1 815 | 1 667 | 2 084 | 1 303 |
| Rörelseresultat | 251 | 107 | 76 | −21 | 48 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 | 0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 251 | 107 | 77 | −21 | 48 |
| Bokslutsdispositioner | −55 | −25 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 196 | 82 | 77 | −21 | 48 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 20 | 13 | 0 | 10 |
| Årets resultat | 154 | 63 | 64 | −21 | 37 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 | 52 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 40 | 52 | – | – | – |
| Varulager | 30 | 25 | 25 | 26 | – |
| Kundfordringar | 344 | 275 | 243 | 152 | 136 |
| Kortfristiga fordringar | 393 | 389 | 270 | 212 | 203 |
| Kassa och bank | 197 | 45 | 115 | 100 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 619 | 458 | 410 | 338 | 281 |
| Summa tillgångar | 660 | 510 | 410 | 338 | 281 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 93 | 80 | 16 | 37 | – |
| Fritt eget kapital | 247 | 143 | 80 | 16 | 37 |
| Eget kapital | 272 | 168 | 105 | 41 | 62 |
| Obeskattade reserver | 80 | 25 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 191 | 172 | 114 | 93 | 65 |
| Skatteskulder | 35 | 4 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 307 | 317 | 304 | 297 | 219 |
| Summa eget kapital och skulder | 660 | 510 | 410 | 338 | 281 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,9 % | 36,8 % | 25,7 % | 12,2 % | 22,2 % |
| Kassalikviditet | 192 % | 137 % | 126 % | 105 % | 129 % |
| Rörelsemarginal | 9,8 % | 5,6 % | 4,4 % | −1 % | 3,6 % |
| Vinstmarginal | 9,7 % | 5,6 % | 4,4 % | −1 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | 34,5 % | 10,1 % | −15,2 % | 52,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 56,7 % | 37,3 % | 60,8 % | −51,2 % | 60 % |
| Omsättning per anställd | 1 290 tkr | 1 919 tkr | 1 743 tkr | 2 055 tkr | 1 351 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 154 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 154 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | 64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 272 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 154 tkr | 63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 50 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −5 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | −25 tkr |
| Forslag disposition | 247 tkr | 143 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 147 tkr | 93 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | 61 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 40 tkr | 52 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 58 tkr | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 18 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 58 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 6 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 30 tkr | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 32 tkr | 104 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 75 tkr | 25 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 49 tkr | 37 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 17 sep. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mälarstadens Elservice ABHuvudarbetsställe
Cedergatan 9, 723 41 Västerås
Elektriker
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559271-8935
Registreringsdatum
17 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Elektriker
- SNI 43.210 – Elinstallationer
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.