Mälarudden Förvaltning AB
556667-2324Aktiebolagreg. 2004
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 245 tkr
Resultat efter fin. poster
−552 tkr
Soliditet
34 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Postadress
c/o Thulin, Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper, försäljning och uthyrning av båtar och bilar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 118 tkr | −93 tkr | – |
| 2020 | 2 411 tkr | 98 tkr | – |
| 2021 | 2 328 tkr | 263 tkr | 7 838 tkr |
| 2022 | 2 261 tkr | 21 tkr | 7 859 tkr |
| 2023 | 2 321 tkr | 60 tkr | 7 919 tkr |
| 2024 | 2 244 tkr | −100 tkr | 7 819 tkr |
| 2025 | 2 245 tkr | −552 tkr | 7 268 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −24,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 245 | 2 244 | 2 321 | 2 261 | 2 328 | 2 411 | 2 118 |
| Rörelseintäkter | 2 245 | 2 244 | 2 321 | 2 261 | 2 328 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 7 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 894 | 820 | 783 | 429 | 240 | – | – |
| Personalkostnader | 525 | 212 | 229 | 460 | 800 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 469 | 295 | 283 | 281 | 236 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 888 | 1 328 | 1 296 | 1 176 | 1 276 | – | – |
| Rörelseresultat | 357 | 917 | 1 026 | 1 084 | 1 052 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 23 | 34 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 912 | 1 039 | 999 | 1 065 | 789 | – | – |
| Finansiella poster | −909 | −1 016 | −965 | −1 064 | −789 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −552 | −100 | 60 | 21 | 263 | 98 | −93 |
| Resultat före skatt | −552 | −100 | 60 | 21 | 263 | – | – |
| Årets resultat | −552 | −100 | 60 | 21 | 263 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 597 | 21 065 | 21 252 | 21 110 | 21 363 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 597 | 21 065 | 21 252 | 21 110 | 21 363 | – | – |
| Kundfordringar | 53 | 0 | 646 | 1 331 | 665 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 99 | 30 | 703 | 1 772 | 1 294 | – | – |
| Kassa och bank | 884 | 665 | 1 712 | 1 177 | 696 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 983 | 694 | 2 414 | 2 949 | 1 990 | – | – |
| Summa tillgångar | 21 580 | 21 760 | 23 666 | 24 059 | 23 353 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 9 365 | 9 365 | 9 365 | 9 365 | 9 365 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 546 | −1 446 | −1 506 | −1 527 | −1 790 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 098 | −1 546 | −1 446 | −1 506 | −1 527 | – | – |
| Eget kapital | 7 268 | 7 819 | 7 919 | 7 859 | 7 838 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 13 211 | 14 972 | 14 444 | 14 111 | – | – |
| Leverantörsskulder | 45 | 152 | 93 | 39 | 659 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 313 | 730 | 775 | 1 756 | 1 404 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 21 580 | 21 760 | 23 666 | 24 059 | 23 353 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,7 % | 35,9 % | 33,5 % | 32,7 % | 33,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 7 % | 95 % | 311 % | 168 % | 142 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 15,9 % | 40,8 % | 44,2 % | 48 % | 45,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −24,6 % | −4,5 % | 2,6 % | 0,9 % | 11,3 % | 4,1 % | −4,4 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −3,3 % | 2,7 % | −2,9 % | −3,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −7,6 % | −1,3 % | 0,8 % | 0,3 % | 3,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 123 tkr | 2 244 tkr | 2 321 tkr | 1 130 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (32)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −552 tkr | −100 tkr |
| Byggnader mark | 20 196 tkr | 20 573 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 24 777 tkr | 24 777 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 581 tkr | 4 203 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 77 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 377 tkr | 228 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −552 tkr | −100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 100 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −100 tkr | 60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 7 819 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | – | −100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | −2 098 tkr | −1 546 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 098 tkr | −1 546 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 401 tkr | 492 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 755 tkr | 1 897 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 354 tkr | 1 405 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 142 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 91 tkr | 67 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 142 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 13 211 tkr |
| Overkursfond bunden | – | 9 265 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 763 tkr | 94 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 655 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 13 068 tkr | – |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 12 556 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 436 tkr | 484 tkr |
| Uppskrivna tillgangar varde exkl uppskrivning | 11 374 tkr | 11 374 tkr |
| Uppskrivningsfond | 9 265 tkr | 9 265 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Mälarudden Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Uddnäs Gård, 176 76 Järfälla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556667-2324
Registreringsdatum
29 september 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 47.811 – Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.