Mälbo Lantbruk & Foder AB
559297-4181Aktiebolagreg. 2021
Örbyhus, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 431 tkr
Resultat efter fin. poster
377 tkr
Soliditet
60 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mälbo 201, 748 95 Örbyhus
Postadress
c/o Fredrik Persson, Mälbo 201, 748 95 Örbyhus
Verksamhetsbeskrivning
Jordbruk, spannmålsodling. Foderproduktion, häst och djurfoder. Reparationsarbeten inom lantbruk, entreprenad och tunga last- bilar. Servicearbeten och svetsarbeten på tunga fordon. Enteprenadkörning inom jordbruk, vägunderhåll och grävmaskin.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 870 tkr | 462 tkr | 185 tkr |
| 2022 | 3 780 tkr | 1 549 tkr | 1 256 tkr |
| 2023 | 5 012 tkr | 901 tkr | 1 743 tkr |
| 2024 | 6 427 tkr | 1 345 tkr | 2 495 tkr |
| 2025 | 5 431 tkr | 377 tkr | 2 708 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,6 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal 6,9 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −15,5 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 431 | 6 427 | 5 012 | 3 780 | 870 |
| Förändring av lager | −89 | 136 | 123 | 0 | 494 |
| Övriga rörelseintäkter | 608 | 572 | 796 | 598 | 178 |
| Rörelseintäkter | 5 949 | 7 135 | 5 932 | 4 379 | 1 541 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 950 | 2 278 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 1 881 | 1 025 | 514 |
| Övriga externa kostnader | 1 694 | 1 753 | 1 984 | 1 199 | 457 |
| Personalkostnader | 950 | 799 | 646 | 231 | – |
| Av- och nedskrivningar | 906 | 808 | 415 | 281 | 92 |
| Rörelsekostnader | 5 500 | 5 638 | 4 926 | 2 738 | 1 063 |
| Rörelseresultat | 449 | 1 496 | 1 006 | 1 641 | 478 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | 5 | – |
| Räntekostnader och liknande | 84 | 170 | 105 | 98 | 16 |
| Finansiella poster | −71 | −152 | −105 | −93 | −16 |
| Resultat efter finansiella poster | 377 | 1 345 | 901 | 1 549 | 462 |
| Bokslutsdispositioner | −111 | −147 | −285 | −249 | −262 |
| Resultat före skatt | 267 | 1 198 | 615 | 1 299 | 200 |
| Skatt på årets resultat | 53 | 246 | 128 | 229 | 41 |
| Årets resultat | 214 | 952 | 487 | 1 071 | 159 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 617 | 3 202 | 2 712 | 2 242 | 1 813 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 | 33 | 0 | 0 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 667 | 3 234 | 2 712 | 2 242 | 1 813 |
| Varulager | 1 316 | 775 | 495 | 307 | 573 |
| Kundfordringar | 989 | 1 032 | 711 | 582 | 131 |
| Kortfristiga fordringar | 1 277 | 1 180 | 984 | 885 | 532 |
| Kassa och bank | 689 | 570 | 975 | 482 | 79 |
| Omsättningstillgångar | 3 281 | 2 525 | 2 453 | 1 674 | 1 185 |
| Summa tillgångar | 5 948 | 5 759 | 5 165 | 3 917 | 2 998 |
| Aktiekapital | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Bundet eget kapital | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Balanserat resultat | 2 469 | 1 517 | 1 230 | 159 | – |
| Fritt eget kapital | 2 682 | 2 469 | 1 717 | 1 230 | 159 |
| Eget kapital | 2 708 | 2 495 | 1 743 | 1 256 | 185 |
| Obeskattade reserver | 1 054 | 944 | 797 | 512 | 262 |
| Långfristiga skulder | 459 | 908 | 771 | 1 106 | 1 522 |
| Leverantörsskulder | 707 | 307 | 1 093 | 281 | 658 |
| Skatteskulder | 0 | 44 | 178 | 254 | 34 |
| Kortfristiga skulder | 1 727 | 1 413 | 1 854 | 1 043 | 1 030 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 948 | 5 759 | 5 165 | 3 917 | 2 998 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,6 % | 56,3 % | 46 % | 42,4 % | 13,1 % |
| Kassalikviditet | 114 % | 124 % | 106 % | 131 % | 59 % |
| Rörelsemarginal | 8,3 % | 23,3 % | 20,1 % | 43,4 % | 54,9 % |
| Vinstmarginal | 6,9 % | 20,9 % | 18 % | 41 % | 53,1 % |
| Omsättningstillväxt | −15,5 % | 28,2 % | 32,6 % | 334,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 38,2 % | 28 % | 85,3 % | 85,9 % |
| Omsättning per anställd | 5 431 tkr | 6 427 tkr | 5 012 tkr | 3 780 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 054 tkr | 944 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 50 tkr | 33 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 50 tkr | 33 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 17 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 214 tkr | 952 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 214 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −952 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 952 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 708 tkr | 2 495 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 214 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring overavskrivningar | −111 tkr | −147 tkr |
| Forslag disposition | 2 682 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 682 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 141 tkr | 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 271 tkr | 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 472 tkr | 293 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 201 tkr | 109 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 179 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 92 tkr | 59 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 213 tkr | 583 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 103 tkr | 192 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 459 tkr | 908 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 2 347 tkr | 3 018 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 4 609 tkr | 4 467 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 263 tkr | 1 449 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 91 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 143 tkr | 1 351 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 814 tkr | 749 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 147 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 515 tkr | 526 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 450 tkr | 481 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 459 tkr | 908 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 13 tkr | 16 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 528 tkr | 2 032 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 1 528 tkr | 2 032 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 55 tkr | 54 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Mälbo Lantbruk & Foder ABHuvudarbetsställe
Mälbo 201, 748 95 Örbyhus
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559297-4181
Registreringsdatum
19 januari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tierp, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
26 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.110 – Odling av spannmål (utom ris), baljväxter och oljeväxter
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.